Karcinoembrioninis antigenas (CEA) – tai vienas antigenų, gaminamas gleives išskiriančių liaukų epitelinėse besivystančio embriono ir vaisiaus ląstelėse.

Pirmą kartą nustatytas embriono storosios žarnos audinyje. Po gimimo šio baltymo sintezė yra slopinama ir suaugusiųjų organizme CEA koncentracija labai maža.

CEA kiekis kraujo serume padidėja sergant virškinamojo trakto, kasos, krūties, plaučių, skydliaukės, šlapimo ir lytinių takų vėžiu. 
CEA koncentracija gali kiek padidėti sergant gerybinėmis ligomis: žarnų uždegimu, kepenų ciroze, pankreatitu (kasos uždegimu), pneumonija (plaučių uždegimu). Rūkančiųjų kraujyje CEA koncentracija yra didesnė, palyginti su nerūkančiųjų.

Svarbiausia CEA nustatymo paskirtis – gydymo efektyvumo įvertinimas ir pacientų, sergančių virškinamojo trakto, kasos, krūties, plaučių, skydliaukės, šlapimo ir lytinių takų vėžiu, stebėsena vertinant ligos progresavimą. Dažnai žymens koncentracija padidėja dar kliniškai nejaučiant jokių ligos simptomų. Anksti nustačius vėžį ir gydantis, daugelis pacientų išgyvena. Tačiau dažniausiai liga diagnozuojama tada, kai išplinta. Tuomet gydymas tampa sudėtingas.

CEA nerekomenduojama nustatyti atrankiniam storosios ir tiesiosios žarnos vėžio tyrimui. Taip pat nerekomenduojama tirti iš karto po operacijos, nes jos metu į kraują išsiskiria didelis šios medžiagos kiekis ir tai gali klaidinti vertinant gydymą.

Skirk laiko savo sveikatai!

Registracija