fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Vėžio tyrimai

Vėžys – tai liga, kai ląstelės nenormaliai vystosi ir dauginasi. Ląstelės vystymasis nebepaklūsta biologiniams reguliavimo mechanizmams, todėl ji virsta piktybine (vėžine).

Normalios ląstelės virsmas į piktybinę susideda iš kelių etapų ir trunka mėnesius, metus (kartais 10, 20 metų). Vėžys vystosi keliomis stadijomis, jas  nulemia veiksniai, priklausantys nuo organizmo genetinės struktūros, aplinkos veiksnių, gyvensenos. Vėžinės ląstelės nekontroliuojamai auga, praranda savybę diferencijuotis, padidėja skverbtis į aplinkinius audinius, mažėja jų jautrumas vaistams. Tokios ląstelės, sugrįžusios į savo pirminę diferianciacijos stadiją, gamina medžiagas, kurių randama vaisiaus audiniuose, pavyzdžiui, karcinoembrioninius baltymus, kurių sveikame suaugusių organizme yra labai mažai.

SYNLAB_Neinvazinis prostato vezio tyrimas

Prostata, arba priešinė liauka, yra vienas iš vidinių vyriškų lytinių organų. Šiuo metu Lietuvoje prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga. Per metus nustatoma jau apie 2000 naujų atvejų, sergamumas šia liga nuolat auga. Prostatos vėžys paprastai aptinkamas vyrams, turintiems daugiau kaip 50 metų, iki to amžiaus pasitaiko retai.

SYNLAB_Prostatos specifinis antigenas

Prostatos specifinis antigenas – tai fermentas, gaminamas prostatos epitelinėse ląstelėse ir išskiriamas į spermą. Jo funkcija – neleisti spermai sukrešėti. PSA aptinkamas tiek normalioje, tiek pakitusioje prostatoje. Šio fermento padaugėja sergant piktybinėmis ir gerybinėmis prostatos ligomis. Tačiau esant gerybiniam prostatos išvešėjimui (hiperplazijai) PSA padidėjimas nėra toks ryškus kaip vėžio atveju.

SYNLAB_Karcinoembrioninis antigenas

Karcinoembrioninis antigenas (CEA) – tai vienas antigenų, gaminamas gleives išskiriančių liaukų epitelinėse besivystančio embriono ir vaisiaus ląstelėse. Pirmą kartą nustatytas embriono storosios žarnos audinyje. Po gimimo šio baltymo sintezė yra slopinama, ir suaugusiųjų organizme CEA koncentracija labai maža.

SYNLAB_  Kiausidziu vezio zymuo

Kiaušidžių vėžio laboratorinis rodiklis. Kartais leidžia aptikti vėžį I stadijoje, tačiau pasitaiko retų atvejų, kai net ir IV stadijoje šis rodiklis nėra pakilęs.

SYNLAB_ Kruties vezio zymuo

Ca 15-3 – tai baltyminė medžiaga, kuri išsiskiria į kraują iš krūties vėžio ir kai kurių epitelinių ląstelių. Rodiklio CA 15-3 didėjimas serume atsiranda anksčiau nei kiti instrumentinių tyrimų rodmenys. Tačiau net 10–20 % atvejų metastazinis krūties vėžys negamina šio žymens, todėl pirminei vėžio diagnostikai šis rodiklis taikomas retai.

SYNLAB_Kasos vezio zymuo

Kasos vėžio žymuo CA 19-9 – kasos vėžio žymuo. Vertinamas kartu su CEA kaip antrinis tulžies pūslės, storosios žarnos ir skrandžio vėžio žymuo; metastazių kepenyse atsiradimui. Pakilęs CA 19-9 kiekis  randamas sergant ūminiu hepatitu, lėtiniu aktyviuoju hepatitu, tulžies pūslės ir latakų ligomis, kasos uždegimu (pankreatitu), reumatu.

SYNLAB_ Alfa-fetoproteinas

AFP (alfa-fetoproteinas) yra glikoproteinas, sintetinamas vaisiaus kepenyse, vaisiaus trynio maiše ir sekretuojamas į serumą. Alfa fetoproteino laboratorinio rodiklio padidėjimas atsiranda sergant  kepenų vėžiu, esant metastazėms kepenyse ar sergant nepiktybinėmis kepenų ligomis. Taip pat alfa fetoproteinas yra vienas iš svarbiausių rodiklių, padedančių nustatyti sėklidžių vėžį.

SYNLAB_Kiausidziu vezio zymuo

Pastebėta, kad kiaušidžių vėžiniame audinyje padaugėja žmogaus sėklidės prielipo epididiminio baltymo 4 (dar vadinamo WFDC2). Jo koncentracija pakyla ir kiaušidžių vėžiu sergančių moterų kraujyje. Todėl HE4 baltymas gali būti naudojamas kaip epitelinio kiaušidžių vėžio žymuo ir šio vėžio rizikos įvertinimui.

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.