SIFILIO DIAGNOSTIKA
Sifilį sukelia blyškioji spirocheta Treponema pallidum, kurią tiesiogiai galima nustatyti iš žaizdos molekuliniu PGR metodu. Iš kraujo atliekami RPR ir TPHA tyrimai.
RPR – šiandieninis Vasermano reakcijos analogas, atrankinis tyrimas sifilio diagnostikai. Užsikrėtus sifiliu žmogaus organizmas pradeda gaminti M ir G klasių nespecifinius antikūnus (reaginus) prieš kardiolipino-lecitino-cholesterolio antigeninį kompleksą. Jie randami 70–80 % atvejų pirminio sifilio stadijoje ir 100 % atvejų antrinio ir latentinio sifilio periodu. Vėliau antikardiolipininių antikūnų kiekis mažėja ir vėlyvojo sifilio stadijoje apie 30 % atvejų yra RPR neigiami. RPR testą jau galima atlikti po 3–4 sav. nuo užsikrėtimo, po 7–10 dienų nuo pirmo bėrimo pasirodymo. Po gydymo RPR testas dažniausiai būna neigiamas.
Nors šiandieniniai reagentai yra labai aukštos kokybės, tačiau įvertinant, jog RPR nespecifinis tyrimas, visada išlieka “klaidingai teigiamų“ rezultatų tikimybė. Antikardiolipininiai antikūnai gaminasi ne tik T.pallidum infekuotame organizme bet gali būti randami ir esant autoimuninėms ligoms, diabetui, nėštumui, tuberkuliozei. Gavus teigiamą RPR rezultatą, jį reikia patvirtinti specifiniais diagnostiniais testais (TPHA, imunofrmentiniais).
RPR (angl. Rapid Plasma Reagin) tyrimas yra kokybinis, reaginų radimas patvirtinamas arba paneigiamas, tyrimo atsakymas „teigiamas“ arba „neigiamas“. ТРНА (angl. Treponema pallidum hemagglutination assay) yra specifinis diagnostinis testas antikūnams prieš T.pallidum nustatyti. Gali būti naudojamas kaip diagnostinis arba kaip didelio patikimumo atrankinis tyrimas. I-oje sifilio stadijoje antikūnų titrai žemi, didžiausi II-oje stadijoje. Vėlesnėse stadijose titras mažėja, tačiau teigiamas išlieka labai ilgą laiką (persirgusiems sifiliu TPHA testas dažniausiai būna teigiamas).
TPHA tyrimu antikūnus prieš sifilio sukėlėją jau galima nustatyti po 4–5 sav. nuo užsikrėtimo. Derinant RPR ir TPHA tyrimus gaunami tikslesni ir patikimesni rezultatai, sifilis nustatomas bet kurioje jo stadijoje. TPHA tyrimas yra pusiau kiekybinis, teigiamas rezultatas įvertinamas nuo 1 iki 4 pliusų.
RPR testą jau galima atlikti po 3–4 sav. nuo užsikrėtimo, po 7–10 dienų nuo pirmo bėrimo pasirodymo.
TPHA tyrimu antikūnus prieš sifilio sukėlėją jau galima nustatyti po 4–5 sav. nuo užsikrėtimo.