fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Įvertink širdies ir kraujagyslių ligų riziką

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL), tokios kaip insultas, miokardo infarktas, yra pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje. Vien, 2021 m. ŠKL buvo pirmaujanti mirties priežastis ir sudarė 48,2% visų mirčių. 

 Tokį didelį mirtingumą nuo ŠKL Lietuvoje lemia įvairūs genetiniai, psichosocialiniai, gyvenimo įpročių bei ekonominiai veiksniai. 


ATEROSKLEROZĖ 

ŠKL išsivystymą lemia aterosklerozė – lėtinė uždegiminė liga, kurios metu lipidų perteklius kaupiasi arterijų sienelėse ir ilgainiui sukelia jų pažeidimą. Dėl arterijų pažeidimo sutrinka kraujotaka į įvairius organus ir tai sutrikdo šių organų ląstelių aprūpinimą deguonimi bei mitybinėmis medžiagomis. Dėl per mažo aprūpinimo, ląstelės žūva – įvyksta infarktas. Žinomiausias infarkto pavyzdys - smegenų infarktas, įvykstantis dėl sutrikusios kraujotakos ir lemiantis smegenų ląstelių žūtį. 

Vienas pagrindinių lipidų, kuris kaupiasi arterijų sienelėse ir lemia aterosklerozės vystymąsi yra cholesterolis. Cholesterolį ir kitus lipidus mūsų organizme perneša specialios dalelės – lipoproteinai. Lipoproteinai yra sferos formos dalelės, sudarytos iš lipidų ir baltymų.  

Galima išskirti penkias pagrindines lipoproteinų dalelių rūšis: 

  • chilomikronai (CM); 
  • labai mažo tankio lipoproteinai (LMTL); 
  • mažo tankio lipoproteinai (MTL); 
  • didelio tankio lipoproteinai (DTL);
  • lipoproteinas (a) (Lp(a)). 

Šios dalelės skiriasi savo dydžiu ir tankiu bei atliekamomis funkcijomis. Kliniškai reikšmingiausios ir laboratorijoje dažniausiai tiriamos yra MTL ir DTL dalelės.

MTL dalelės yra aterogeninės – lemiančios aterosklerozės vystymąsi, nes dėl savo dydžio gali patekti į arterijos sienelę, ten nusėsti kartu su savo lipidų turiniu ir sukelti jų pažeidimą. DTL dalelės laikomos antiaterogeninėmisaterosklerozės vystymąsi mažinančiomis dalelėmis, nes geba patekti į arterijų sienelę, prisijungti ten besikaupiantį cholesterolį ir jį pernešti į kepenis ar kitus organus, kur jis yra pašalinamas iš organizmo arba panaudojamas metaboliniuose procesuose (pvz.: hormonų sintezei). 


LIPOPROTEINAS a 

Lipoproteinas a (Lp(a)) yra sintetinamas kepenyse ir jo koncentracija žmogaus organizme yra nulemta genetinio paveldimumo t. y. koncentraciją nulemia paveldėti genai, kuriuose užkoduota informacija apie šios dalelės savybes, iš mūsų tėvų. Dėl šios priežasties, lipoproteino (a) dalelių koncentracija organizme beveik nekinta dėl gyvenimo būdo pvz.: sveika mityba, didesnis fizinis aktyvumas. Lp(a) savo struktūra labai panašus į MTL daleles ir taip pat pasižymi dideliu aterogeniškumu.

Mokslinių bei klinikinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenims, kuriems būdinga didelė Lp(a) koncentracija būdinga didesnė ŠKL ligų, smegenų infarkto bei trombozės rizika.

Kadangi šiuo metu nėra efektyvaus gydymo, kuris padėtų sumažinti Lp(a) koncentraciją ir taip sumažinti ŠKL riziką, Europos kardiologų ir Europos aterosklerozės draugijos rekomenduoja šį tyrimą atlikti visiems bent kartą gyvenime, siekiant įvertinti ar individuali ŠKL rizika yra padidėjusi ar ne. Šių draugijų gairėse nurodoma, jog padidėjusi rizika sirgti ŠKL yra asmenims, kurių Lp(a) >180 mg/dl (> 430 nmol/l). 

Individualiai ŠKL rizikai įvertinti rekomenduojama atlikti lipidogramos bei lipoproteinų tyrimus. Į lipidogramos sudėtį įeina bendrojo cholesterolio (TC), mažo tankio lipoproteinų sudėtyje esančio cholesterolio (MTL-C), didelio tankio lipoproteinų sudėtyje esančio cholesterolio (DTL-C) ir triacilglicerolių (TG) koncentracijos nustatymo tyrimai, o atliekant lipoproteinų tyrimus rekomenduojama kartu pasirinkti apolipoproteino A-I (tikslaus antiaterogeninių DTL dalelių kiekio žymens), apolipoproteino B (tikslaus aterogeninių MTL dalelių kiekio žymens) bei lipoproteino (a) koncentracijų nustatymo tyrimus. Lipidogramos bei lipoproteinų tyrimų rezultatai vertinami kartu, atspindi ne tik cholesterolio apykaitos dėsningumus žmogaus organizme, tačiau ir cholesterolį bei kitus lipidus pernešančių dalelių koncentraciją, o tai padeda įvertinti individualią asmens riziką sirgti ŠKL ir laiku imtis prevencinių priemonių, siekiant užkirsti kelią šių ligų vystymuisi. Šiuos tyrimus rekomenduojama profilaktiškai atlikti kasmet, išskyrus Lp(a) tyrimą, kurio koncentraciją nustatyti pakanka vieną kartą gyve


WellMe Symptom ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ tyrimų programa

Programą sudaro 13 kraujo rodiklių.

Tyrimų programos kaina - 115,00 Eur.

WellMe TYRIMŲ PROGRAMOS SUDĖTISŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ
Bendras kraujo tyrimas (18-22 parametrų)
C reaktyvinis baltymas (CRB)
Giukozė (GLU)
CHOL (cholesterolis)
LDL (MTL) cholesterolis 
HDL(DTL) cholesterolis 
TG (trigliceridai)
N-DTL cholesterolis
Glikozilintas hemoglobinas (HbA1c)
Bendras baltymas (TP)
Homocisteinas
Apolipoproteinas A1 (APO A1)
Apolipoproteinas B (APO B)
A1/B santykis
Albuminas (ALB)
   
KAINA 115,00 EUR

Atlik WellMe Symptom ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ tyrimų programą ir mėgaukis sveikesniu gyvenimu!Registracija

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.