Tirotropinas (TSH) – skydliaukės veiklą stimuliuojantis hormonas, dažniausiai naudojamas kaip itin jautrus ir specifinis bendros skydliaukės funkcijos įvertinimo žymuo.
Tirotropinas (TSH, angl. Thyroid-stimulating hormone) yra skydliaukės veiklą reguliuojantis hormonas, atsakingas už joje gaminamų hormonų apykaitą bei bendrą skydliaukės funkcijų palaikymą. Jis yra gaminamas priekinės hipofizės (adenohipofizės) ląstelėse, atsakingose už visų tropinių hormonų sintezę.
Tirotropinas jungiasi prie specifinių skydliaukės ląstelių receptorių, taip skatindamas baltymo tiroglobulino (Tg) skilimą, dėl ko atsiranda pirminiai baltymai, reikalingi tiroksino (T4) ir trijodtironino (T3) gamybai. Tirotropinas yra atsakingas už tiroglobulino (Tg) gamybą, skydliaukės ląstelių augimą ir taip pat, kontroliuoja kalcitonino - hormono, reikšmingo kalcio koncentracijos reguliavimui kraujo serume, apykaitą.
Esant padidėjusiai skydliaukėje gaminamų hormonų koncentracijai, tiek tiroksinas (T4), tiek trijodtironinas (T3) gali atgaliniu ryšiu slopinti priekinės hipofizės ląstelėse vykstančią tirotropino (TSH) sintezę, taip palaikydami bendrą skydliaukės hormonų pusiausvyrą.
KONCENTRACIJOS PADIDĖJIMAS
Padidėjusi tirotropino koncentracija kraujo serume yra siejama su skydliaukės nepakankamumu (hipotiroidizmu). Tai dažniausiai nutinka dėl to, kad skydliaukėje yra pagaminama per mažai tiroksino (T4) ir trijodtironino (T3), kurie geba slopinti tirotropino sintezę ir sekreciją, t.y. sustabdyti koncentracijos padidėjimą.
Dažniausiai, net ir nedidelis koncentracijos padidėjimas, gali pasireikšti nemaloniais simptomais:
-
nuolatinis nuovargis;
-
padidėjęs svoris;
-
sąnarių sąstingis, tinimas, skausmas;
-
padidėjęs jautrumas žemai oro temperatūrai.
KONCENTRACIJOS SUMAŽĖJIMAS
Sumažėjusi tirotropino koncentracija kraujo serume yra siejama su per dideliu skydliaukės veiklos aktyvumu (hipertiroidizmu), išskyrus esant hipofizės funkcijos sutrikimams. Tai dažniausiai nutinka esant padidėjusiam tiroksino (T4) ir trijodtironino (T3) kiekiui, kurie intensyviai slopina tirotropino sintezę ir sekreciją.
Esant net ir nežymiam tirotropino koncentracijos sumažėjimui gali būti jaučiami nemalonūs pojūčiai:
-
svorio kritimas;
-
tachikardija (padidėjęs širdies pulsas);
-
aritmija (širdies ritmo sutrikimai);
-
padidėjęs prakaitavimas.
Registruokis tyrimams internetu! Registracija