fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Planuojate pasirūpinti apsauga nuo erkinio encefalito?

Geriausia apsauga nuo nepageidaujamų sekėjų miške - erkinio encefalito vakcina! 

Atvykite į SYNLAB Lietuva laboratoriją su šeima ir pasinaudokite TicoVac vakcinos nuolaida! 

Skiepijantis trise ar daugiau, vienam asmeniui vakcina nuo erkinio encefalito - 30 EUR

 

TYRIMO PAVADINIMASKAINA, EUR
 Vakcina nuo erkinio encefalito viruso suaugusiems: Ticovac 40,00
 Vakcina nuo erkinio encefalito viruso vaikams: Ticovac 43,00
Skiepijimo/ vakcinavimo paslauga 5,00

Registruokis tyrimams internetu! Registracija


Klinikinė suagusių vakcinos TicoVac informacija

TicoVac 0,5 ml skirta 16 metų ir vyresnių asmenų aktyviai (profilaktinei) imunizacijai nuo erkinio encefalito (EE). TicoVac 0,5 ml skiriama remiantis oficialiomis rekomendacijomis, atsižvelgiant į būtinumą skiepyti nuo erkinio encefalito ir vakcinacijos laiką.

Klinikinė vaikiškos vakcinos TicoVac informacija

TicoVac 0,25 ml skirta 1–15 metų vaikų aktyviai (profilaktinei) imunizacijai nuo erkinio encefalito (EE). TicoVac 0,25 ml skiriama remiantis oficialiomis rekomendacijomis atsižvelgiant į būtinumą skiepyti nuo erkinio encefalito ir vakcinacijos laiką.

Erkinio encefalito skiepijimosi shema

 

ERKIŲ PERNEŠAMŲ LIGŲ (ERKINIO ENCEFALITO, LAIMO LIGOS) DIAGNOSTINIAI TYRIMAI

TYRIMO PAVADINIMASKAINA, EUR
Laimo boreliozės IgM 15,00
Laimo boreliozės IgG 15,00
Erkinio encefalito IgM  15,00
Erkinio encefalito IgG 15,00
Boreliozės (Laimo ligos) nustatymas PGR 98,00
Erkinio encefalito viruso nustatymas PGR 98,00
Erkės ištyrimas dėl Laimo ligos (Borrelia burgdorferi nustatymas) 55,00
Erkės ištyrimas dėl erkinio encefalito viruso 95,00
Erkės ištyrimas dėl Laimo ligos (Borrelia burgdorferi) ir erkinio encefalito viruso 139,00

LAIMO LIGA

Laimo ligą sukelia žmogaus patogenas – spirochetų šeimai priklausanti bakterija Borrelia burgdorferi sensu lato. Patogenas patenka į žmogaus organizmą iš erkės virškinamojo trakto su seilėmis, kai erkė maitinasi žmogaus krauju ne mažiau 24 – 48 val. Tyrimais nustatyta, kad Lietuvoje erkių užsikrėtimas B. burgdorferi s.l. sukelėju yra 6,9 % ir svyruoja įvairiuose rajonuose nuo 0 iki 33 %. Liga skirstoma į tris stadijas, tačiau gali pasireikšti kurioje nors vienoje stadijoje, peršokti stadiją arba pereiti visas stadijas.

I stadija Po inkubacinio periodo (3-32 d.) erkės įkandimo vietoje atsiranda lėtai besiplečiantis žiedinis paraudimas su nelygiais raudonais kraštais, dažnai šviesesnis žiedo viduje su centre matoma erkės įkandimo vieta.
II stadija Išplitus infekcijai, prasideda po kelių dienų ar savaičių, kuomet Laimo ligos sukelėjas su krauju nukeliauja į įvairias organizmo vietas, sukeldama ūmų organų pažeidimą - nervų, sąnarių, širdies, odos. Šiai stadijai būdingiausias raumenų, sausgyslių skausmas, kuris tęsiasi kelias valandas ar dienas. Po kelių savaičių simptomai praeina ar tampa mažai juntami.
III stadija Prasideda po 4-12 mėn. ir gali tęstis mėnesius ar net metus. Būdingiausias šio periodo požymis - lėtinis sąnarių uždegimas (artritas) su paūmėjimais, taip pat neurologiniai simptomai.

 

LAIMO LIGOS DIAGNOSTINIAI TYRIMAI

Laimo ( boreliozės) ligos antikūnų (IgM, IgG) tyrimai

Antikūnus kraujyje prieš B.burgdorferi galima aptikti tik po 2-3 sav. nuo infekcijos pradžios.

  • Laimo ligos IgM antikūnai pradeda gamintis anksčiau, tačiau atskirais atvejais jie gaminasi pavėluotai arba iš viso nesigamina. IgM gali būti randami ir gana vėlyvose ligos stadijose.
  • Laimo ligos IgG antikūnai randami ne anksčiau po 3-4 sav. Įtariant užsikrėtimą, tačiau gavus neigiamą rezultatą, tyrimą kartoti reikia praėjus 1-2 sav. po atlikto tyrimo. Yra atvejų, kai esant Laimo ligos klinikiniams požymiams, atliekant diagnostinius tyrimus nėra nustatomi IgM, IgG klasės antikūnai.

Pradinėje ligos stadijoje, teigiamą IgM ir IgG antikūnų tyrimų rezultatą reikia patvirtinti  atliekant Laimo ligos antikūnų tyrimą imunoblot metodu. Laimo ligos IgM antikūnų tyrimas, atliekama Imunoblot metodu, rekomenduojamas tik  pirmąsias 4 ligos savaites. Vėlesnėse ligos stadijose, infekcijai išplitus, informatyviausias yra laimo ligos IgG antikūnų tyrimas. IgG klasės antikūnai kraujyje gali išlikti dar ilgą laiką po gydymo (kartais ir keletą metų). Todėl įtarus pakartotiną infekciją, reikia iš karto atlikti IgG tyrimą. Esant poreikiui rekomenduojama atlikti ir  laimo ligos IgG antikūnų tyrimą imunoblot metodu.  

Erkės ištyrimas

Norint sužinoti, ar įsisiurbusi erkė buvo užkrėsta borelijomis, ją reikia ištirti. Tyrimui tinka tik nepažeista ir vientisa erkė. B. burgdorferi nustatoma molekuliniu PGR metodu. Tyrimo metu dauginamas DNR fragmentas. Gavus „Teigiamą“ atsakymą, reiškia, kad ištirta erkė buvo užsikrėtusi Laimo ligos sukėlėju.


ERKINIS ENCEFALITAS

Erkinis encefalitas (EE) – tai sunki gamtinė židininė virusinė liga, sukeliama erkinio encefalito viruso (EEV), pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. EE yra viena iš svarbiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys neįgalumą.

EE inkubacinis periodas trunka 2–28 dienas, vidutiniškai 7–14 dienų. Maždaug 80 % atvejų ligos eiga būna dvibangė. Pirmosios ligos fazės kliniką, kuri trunka 1–8 dienas, sukelia pirmoji viremijos banga. Jos požymiai yra nespecifiniai: karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmai, nuovargis, bendras silpnumas, rečiau – dispepsiniai ar viršutinių kvėpavimo takų kataro požymiai. Būdingi laboratoriniai pirmosios EE bangos požymiai yra leukopenija ir trombocitopenija. Jas sukelia EEV diseminacija pirmosios bangos metu į kaulų čiulpus ir dėl to atsiradęs trumpalaikis kaulų čiulpų slopinimas, kuris pasireiškia trumpiausiai gyvenančių forminių elementų kiekio sumažėjimu periferiniame kraujyje. Gali būti nežymiai padidėjęs kepenų fermentų aktyvumas kraujyje.

ERKINIO ENCEFALITO DIAGNOSTINIAI TYRIMAI

Erkinio encefalito antikūnų (IgM, IgG) tyrimai

Ligos diagnozė patvirtinama specifiniais antikūnais.

  • Erkinio encefalito ligos IgM antikūnai kraujyje dažniausiai randama esant CNS pažeidimui, praėjus 2–3 sav. nuo užsikrėtimo pradžios;
  • Erkinio encefalito ligos IgG antikūnų atsakas prasideda vėlesnėje ligos stadijoje, praėjus 3–4 sav. nuo užsikrėtimo pradžios.

Erkės ištyrimas

Norint sužinoti, ar įsisiurbusi erkė perneša erkinio encefalito ligos  sukelėjus, ją reikia ištirti. Tyrimui tinka tik nepažeista ir vientisa erkė.

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.