fbpx

+370 6 853 98 01

-->

ATPO tyrimas

Antikūnų prieš skydliaukės peroksidazę (ATPO) koncentracijos kraujo serume nustatymas yra naudojamas autoimuninių skydliaukės ligų diagnostikai bei ligos eigos stebėjimui. Autoimuninio proceso metu gaminami Anti-TPO antikūnai (ATPO), nukreipti prieš skydliaukės specifinį baltymą – skydliaukės peroksidazę.

Skydliaukės peroksidazė yra skydliaukėje gaminamas fermentas, svarbus skydliaukės hormonų susidarymo procesams. Susiformavus autoimuniniui atsakui pagaminti antikūnai (ATPO) prisijungia prie skydliaukės peroksidazės aktyviojo centro ir taip blokuoja įprastą šio fermento funkciją - skydliaukės hormonų gamybą. Dėl šios priežasties stebimas skydliaukės hormonų koncentracijos sumažėjimas (hipotiroidizmas).

Tyrimas leidžia nustatyti predispoziciją (padidėjusį polinkį susirgti liga) bei ankstyvą ligos stadiją, todėl yra naudingas įtraukti į profilaktinių patikrinimų programą.


HIPOTIROZĖ

Hipotirozė - (nepakankama skydliaukės funkcija) sergama dažnai ir pagrindinė jos priežastis yra skydliaukės destrukcija dėl autoimuninių ligų. Jeigu skydliaukėje yra mazgas ir ATPO reikšmė padidėjusi, tai tas mazgas greičiausiai yra autoimuninės kilmės (būtina atlikti citologinį skydliaukės tyrimą).

Sergančiojo autoimuniniu tiroiditu (skydliaukės uždegimu) šeimos nariai taip pat turi didesnę šios patologijos riziką. ATPO nustatymas leidžia, anksti išaiškinti sergančiuosius, padidėjusios rizikos grupėse.


Ankstyvas ATPO nustatymas leidžia laiku diagnozuoti autoimuninį procesą tokioje stadijoje, kai ryškios skydliaukės patologijos dar nėra

Tipiškas pavyzdys, klinikinė situacija, kai nustatomas TTH padidėjimas, o LT4 normalus. Tuomet ATPO nustatymas leidžia diagnozuoti ankstyvą autoimuninį procesą ir laiku jį koreguoti. Autoimuninė liga yra patologinė būklė, kuomet imuninė sistema per klaidą įprastai sveikame organizme egzistuojančius baltymus priima kaip pavojingus ir dėl to yra pradedamas autoimuninis atsakas.


ATPO KONCENTRACIJOS PADIDĖJIMAS

Padidėjusi antikūnų prieš skydliaukės peroksidazę (ATPO) koncentracija kraujo serume dažniausiai yra siejama su skydliaukės autoimuninėmis ligomis. Šios analitės padidėjimas stebimas 90-95% pacientų, kuriems diagnozuotas tokio tipo sutrikimas. Dažniausios skydliaukės autoimuninės ligos yra Graves'o ir Hashimoto ligos.

Pasitaiko atvejų, kuomet koncentracijos padidėjimas nustatomas asmenims neturintiems skydliaukės ligų. Tokiu atveju yra laikoma, kad asmuo turi padidėjusią riziką šių ligų atsiradimui ateityje.


ATPO TYRIMAS NĖŠTUMO METU

Nėštumo metu ATPO nustatymas leidžia numatyti pogimdyminę skydliaukės disfunkciją. ATPO padidėjimas gali būti persileidimų rizikos veiksnys. Nustatyta, kad maždaug 8–10 % gimdyvių atsiranda pogimdyminė skydliaukės patologija. 

Kuo didesnis ATPO padidėjimas nėštumo metu, tuo didesnė tikimybė, kad pagimdžiusiai moteriai bus randama autoimuninė skydliaukės patologija.

Registruokis tyrimams internetu! Registracija

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.