fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Vaisiaus RhD nustatymas

Nėštumo metu į motinos kraują patenka laisva vaisiaus DNR. Ji gali būti panaudojama vaisiaus lyties, chromosominių ligų ir Rh faktoriaus nustatymui, nesukeliant jokio pavojaus nei pačiam vaisiui, nei motinai.

Vaisiaus RhD tyrimas yra labai svarbus kai mamos kraujas yra RhD neigiamas, kadangi atsiranda vaisiaus hemolizinės ligos rizika.

Raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) membranos paviršiuje yra skirtingų antigenų, kurie sudaro galimybę klasifikuoti kraują į įvairias grupes. Labiausiai paplitusios ir žinomos ABO ir Rh (rezus) kraujo grupės.

Pagal ABO klasifikacijos sistemą identifikuojami 2 antigenai A ir B, iš kurių susidaro keturios galimos kraujo grupės: A, B, AB ir O (kai nėra nei A, nei B antigeno). Rezus faktorių (Rh faktorius) identifikuojantis pagrindinis antigenas yra D. Pagal tai kraujo grupė vadinama RhD teigiama arba RhD neigiama. Kiekvieno žmogus kraujo grupė nustatoma pagal ABO ir Rh (rezus) sistemas.


Vaisiaus RhD motinos kraujyje

Kadangi RhD neigiamą kraujo grupę turinčios mamos organizme nėra D antigeno, jeigu mama laukiasi RhD teigiamo vaisiaus, vaisiaus antigenai patenka į mamos kraują. Motinos organizmas į juos reaguoja kaip į svetimą faktorių ir pradeda gintis – gaminti antikūnus, naikinančius vaisiaus eritrocitus. Tai gali sukelti įvairaus sunkumo vaisiaus hemolizinę ligą arba persileidimą.

Šių komplikacijų prevencijai taikoma profilaktinis gydymas anti-D serumu nuo 28-tos iki 34-tos nėštumo savaitės, kuris apsaugo nuo imunizacijos nėštumo metu.

Maždaug 40% iš RhD neigiamų nėščiųjų yra gydomos be reikalo, kadangi jų vaisiaus RhD yra neigiamas kaip ir jų pačių, ir jokia imunizacija negręsia.


Kaip interpretuoti gautus rezultatus?

Tuo atveju, kai moters RhD yra neigiamas, o vaisiaus RhD yra teigiamas, moteriai skiriamas gydymas, kuris padeda išvengti vaisiaus hemolizinės ligos. Jeigu nustatoma, kad vaisiaus kraujo grupė yra RhD neigiama – gydymas nereikalingas.


Vaisiaus RhD grupės nustatymo tyrimo metodika:

Vaisiaus RhD grupė gali būti nustatoma kiekybinės realaus laiko (angl. real time) polimerazinės grandininės reakcijos (PGR) metodu, tiriant laisvą vaisiaus DNR mamos kraujyje.

Tyrimą rekomenduojama atlikti nuo 15 nėštumo savaitės, kadangi šiuo nėštumo metu nustatytas tyrimo tikslumas yra 99 %.

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.