fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Tėvystės ir giminystės nustatymas

Biologinis vaiko ryšys su tėvais — tai tėvų genų rinkinio paveldėjimas (vaikai paveldi 50 % motinos ir 50 % tėvo genetinės medžiagos). 

„Įsivaizduokime, kad tėvai turi skirtingų spalvų karolius (mama raudonus, o tėvas — mėlynus), ir jie nutaria juos padovanoti savo vaikui — suveria vėrinį iš savo raudonų ir mėlynų karolių. Jei įsivaizduosime, kad vėrinio karoliai — kiekvieno iš tėvų genai, tuomet labai aiškiai matysime, kad vaikas turi tik „raudonus“ ir „mėlynus“ genus. Kitos spalvos karoliukų (genų) vaiko vėrinyje negali būti", - teigia Vokietijos genetikos centro direktorius.


Tėvystės nustatymo tyrimas

Biologinės tėvystės tyrimas atliekamas molekulinės biologijos metodu PGR metodu. Reakcijos metu padauginama 15 specifinių DNR sričių, arba kitaip vadinamų DNR žymenų. Specifiniai DNR žymenys, tai keliais šimtais tūkstančių kopijų žmogaus genome randamos trumpos tandemiškai pasikartojančios polimorfinės nukleotidų sekos – STR (angl. Short Tandem Repeats). Reakcijos produktai analizuojami sekvenatoriumi.

DNR analizei imami tėvo ir vaiko (-ų) tiriamosios medžiagos ėminiai. Motinis ėminys išimtiniais atvejais padidina biologinės tėvystės tyrimo tikslumą. Po DNR analizės sudaromi tėvo ir vaiko arba tėvo, vaiko ir motinos genetiniai pasai. Genetinių pasų palyginimas leidžia patvirtinti arba paneigti tiriamų asmenų biologinę tėvystę (motinystę).

*Tyrimų duomenys SYNLAB Lietuva UAB duomenų bazėje saugomi 10 metų. Išskirta DNR medžiaga saugoma 5 metus.

Ėminių paėmimo metu privalo dalyvauti visi tiriamieji asmenys. Norint atlikti Biologinės tėvystės tyrimą būtina turėti tiriamųjų asmenų tapatybę patvirtinančius dokumentus (pasą, asmens tapatybės kortelę, gimimo liudijimą) ir pateikti juos prieš imant ėminius. Visi duomenys apie tiriamus asmenis yra konfidencialūs (galimas anonimiškas tyrimas). Atliekant anoniminį Biologinės tėvystės tyrimą minėtųjų dokumentų nereikia.

Tyrimo atsakymai telefonu neteikiami ir nekomentuojami: pateikiami SYNLAB Lietuva UAB laboratorijoje arba siunčiami registruotu paštu.


Giminystės ryšių nustatymo tyrimas

DNR giminystės tyrimai atliekami, siekiant nustatyti, ar tiriamuosius asmenis sieja biologinis ryšys. Tokie DNR tyrimai atliekami  tuomet, kai neįmanomas biologinės tėvystės tyrimas (pvz., tėvai yra mirę arba nesutinka duoti ėminio DNR tyrimui). Tokiais atvejais biologinį ryšį galima patvirtinti tiriant spėjamo tėvo giminaitį, pavyzdžiui, brolį, seserį, arba senelius, tetą/dėdę. DNR giminystės tyrimai naudojami siekiant patvirtinti ar atmesti biologinį ryšį tarp brolių ir seserų ar pusiau brolių ir seserų.


Brolių ir seserų giminystės patvirtinimas

Brolių ir seserų DNR tyrimai atliekami tada, kai du žmonės nori sužinoti, ar jie turi tą patį biologinį tėvą ar motiną. Tyrimo metu nustatoma, ar tiriamieji asmenys yra visiškai susiję, pusiau susiję (skiriasi vienas iš tėvų) ar jokiais giminystės ryšiais nesusiję asmenys. Brolių-seserų tyrimus galima atlikti ir be bendro biologinio tėvo ar motinos, tačiau, esant galimybei patariama papildomai paimti vieno iš esamų tėvų ėminį.

Jeigu tiriamieji asmenys yra skirtingų lyčių, DNR palyginimas atliekamas naudojant standartinę STR analizę. Tais atvejais, kai testuojami asmenys yra vyriškos lyties, atliekamas palyginimas pagal vyrišką liniją (Y chromosomą). Jeigu testuojami asmenys yra moteriškos lyties ir nori nustatyti, ar jie turi tą patį biologinį tėvą ir skirtingas motinas, atliekamas X chromosomos tyrimas. Tai atvejais, kai bet kokios lyties vaikai nori nustatyti, ar jie yra tos pačios motinos, galima atlikti mtDNA (mitochondrinės DNR) tyrimą, kuris parodo, ar tiriamieji asmenys yra kilę iš tos pačios motinos linijos.

Atliekant anūko ir senelio giminystės ryšio nustatymą, tyrimas gali būti atliekamas, analizuojant Y chromosomą, nes ji yra paveldima ir perduodama per vyrišką liniją. Visi vienos giminės vyrai turės vienodus Y chromosomų modelius (senelis, tėtis, anūkas).


Senelių DNR tyrimai

Tyrimo metu nustatomas biologinis ryšys tarp anūkų ir senelių. Jei įmanoma, rekomenduojame tirti abu senelius, tai yra paimti abiejų senelių (senelio ir močiutės) DNR ėminius. Iš abiejų senelių DNR sekų, atkuriama tariamo tėvo DNR, ir, panaudojant bioinformatikos metodus, nustatymas bendrų žymenų tarp senelių ir jų tariamo vaikaičio skaičius.

Jei yra galimybė, rekomenduojama paimti ir motinos DNR mėginį (padidina tyrimo tikslumą iki 99,99 %). Jeigu vienas iš senelių yra miręs, galimas senelio arba močiutės DNR ėminio tyrimas, tačiau išskaičiuojama tikimybė yra mažesnė nei 99.99 %.


Dėdžių/tetų DNR tyrimai

Tyrimo metu nustatoma statistinė tikimybė, kad tiriamieji asmenys yra teta/dėdė ir sūnėnas/dukterėčia. Laboratorija nustato galimų giminaičių genetinius profilius, ir, remiantis genetinės medžiagos informacija, nustatomas dėdės/ tetos indeksas. Jeigu jis yra didesnis nei 1,00, du ištirti asmenys galimai yra tikri biologiniai giminaičiai. Kuo aukštesnis dėdės/ tetos indeksas, tuo didesnė tikimybė būti biologiniais giminaičiais. Tyrimams naudojama pažangi DNR tyrimų  įrangą ir informacijos apdorojimo technologijos.

 

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.