fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Helicobacter pylori ir kalprotektino tyrimai

Skrandžio sutrikimai gali pasireikšti kaip skausmas ar diskomfortas, rėmuo, sunkumas pilvo ertmėje ir aplink, pilvo pūtimas, pykinimas ar vėmimas.

Kartais net sunkios būklės, kurioms reikia medicininės pagalbos, yra besimptomės, todėl labai svarbu nuolat stebėti ir tikrinti skrandžio būklę.

Atliekant kalprotektino tyrimą išmatose kartu su H.pylori antigeno tyrimu išmatose, galima patvirtinti ar atmesti ne tik H.pylori esamą infekciją tačiau ir nustatyti ar žarnyne vyksta aktyvus uždegiminis procesas.


HELICOBACTER PYLORI - VIENA DAŽNIAUSIŲ SKRANDŽIO PROBLEMŲ PRIEŽASČIŲ

Helicobacter pylori – rūgštinei skrandžio terpei atspari bakterija. Šį savybė padeda H. pylori apsigyventi žmogaus skrandžio gleivinėje. 

H. pylori patekusi į žmogaus organizmą kolonizuoja skrandį ir gali sukelti skrandžio gleivinės ląstelių uždegimą. Toks ilgalaikis negydomas uždegimas gali išsivystyti į įvairias skrandžio bei viršutinės žarnyno dalies problemas: lėtinį gastritą, skrandžio opą, su skrandžio gleivine siejamo limfoidinio audinio (angl. gastric mucosa-associated lymphoid tissue) limfoma ir skrandžio vėžiu.  Dažniausiai užsikrečiama dar vaikystėje, susiformuoja infekcinis uždegimas. Jei liga nėra gydoma, infekcija tampa lėtinė ir išlieka visą gyvenimą. Problemos dažniausiai išryškėja vyresnio amžiaus žmonių grupėse.

Išsivysčiusiose šalyse nustatytas užsikrėtimo paplitimas siekia 40% populiacijos.

H.pylori infekcijos patogenezė nėra iki galo ištyrinėta, tačiau mokslinių tyrimų duomenimis, nustatyta, jog skrandį kolonizavus H.pylori išsivysto lėtinis skrandžio gleivinės uždegimas – lėtinis gastritas. Negydomas šis uždegimas ilgainiui pažeidžia skrandžio gleivinę ir gali sukelti komplikacijas, tokias kaip skrandžio opa.

H.pylori infekcijos eiga ir sunkumas priklauso nuo daugelio veiksnių:

 • H.pylori genetinių savybių;
 • žmogaus organizmo genetinių veiksnių;
 • imuninės sistemos atsako;
 • mitybos;
 • šskiriamo skrandžio rūgšties kiekio.

Dėl šių priežasčių infekcijos sunkumas bei įvairių komplikacijų rizika yra sunkiai nuspėjama.


KADA ATLIKTI TYRIMĄ?

Helicobacter pylori tyrimą rekomenduojama atlikti, jaučiant simptomus tokius kaip:

 • Nemalonus burnos kvapas;
 • Padidėjas skrandžio rūgštingumas;
 • Dingęs apetinas;
 • Krintantis svoris;
 • Vėmimas;

Esant Helicobacter pylori infekcijai didėja dvylikapirštės žarnos arba skrandžio opos rizika. Kai kuriems pacientams Helicobacter pylori infekcija sukelia skrandžio gleivinės atrofiją ir disfunkciją. Liga gali progresuoti toliau ir yra vienas iš skrandžio ir dvylikapirštės žarnos vėžio rizikos veiksnys.

Atrofinis gastritas ligos pradžioje dažnai būna besimptomis, ligai progresuojant skrandyje mažėja rūgštingumas ir jame apsigyvena bakterijos iš burnos ertmės. Tokių bakterijų vienas iš apykaitos produktų, kancerogeninė medžiaga – acetaldehidas. Nors H. Pylori infekciją ir galima pagydyti, tačiau atstatyti skrandžio rūgštingumą yra labai sunku. Tai kelia didelę skrandžio ir stemplės vėžio riziką. Taip pat sutrinka vitaminų, mineralų, tam tikrų vaistų pasisavinimas. Dėl vitamino B12, geležies sutrikusio pasisavinimo gali išsivystyt anemija, o kalcio trūkumas sukelia osteoporozę. 


H. PYLORI DIAGNOSTIKA

Siekiant įvertinti ar žmogaus skrandis yra kolonizuotas H.pylori galima atlikti atrankinius antikūnų,  žmogaus kraujyje bei H.pylori sintetinamo baltymo (antigeno) tyrimą išmatose. IgA bei IgG klasės antikūnų tyrimai kraujyje leidžia įvertinti ar asmuo buvo infekuotas H.pylori tuo tarpu H.pylori antigeno tyrimas išmatose leidžia nustatyti ar šiuo metu skrandyje yra aktyvių H.pylori bakterijų – t. y. šiuo metu žmogus yra infekuotas:

Tyrimas

Ėminio tipas

Suteikiama informacija

IgA klasės antikūnai prieš H.pylori Kraujas Nustatytas padidėjes antikūnų kiekis gali reikšti arba ankstyvą H.pylori infekciją, esamą arba buvusią H.pylori infekciją.
IgG klasės antikūnai prieš H.pylori Kraujas Nustatytas padidėjes antikūnų kiekis gali reikšti arba esamą H.pylori infekciją arba buvusią H.pylori infekciją.
H.pylori antigenas Išmatos Gautas teigiamas rezultatas reiškia esamą H.pylori infekciją.

 

Atrankiniais tikslais, nejaučiant su skrandžio ar žarnyno sutrikimais susijusių simptomų (pūtimo, sulėtėjusio ar sutrikusio virškinimo, skausmo ir kt.) rekomenduojama atlikti  antikūnų tyrimus, kurie leidžia įvertinti ar esate susidūręs/usi su H.pylori bakterija. Jei abiejų antikūnų rezultatai neigiami – greičiausiai niekada nebuvote kolonizuotas/a H.pylori bakterija.

Detalesniam ištyrimui, ypač jaučiant su virškinimo sistemos sutrikimais susijusius simptomus, rekomenduojama atlikti H.pylori antikūnų bei antigeno tyrimus. Šiuos tyrimus atliekant kartu galima tiksliai įvertinti ne tik ar praeityje buvote, bet ar šiuo metu esate kolonizuotas H.pylori bakterija.


H. PYLORI GYDYMAS

H.pylori bakterijos infekcija dažniausiai yra gydoma skiriant antibiotikų kursą, siekiant ją išnaikinti žmogaus skrandyje. Po sėkmingo gydymo H.pylori antigeno išmatose tyrimo rezultatas būna neigiamas – nebelika bakterijų, kurios sintetina specifinį baltymą (antigeną), o IgA bei IgG klasės antikūnų kiekis dar kurį laiką išlieka padidėjęs.


KALPROTEKTINAS

Papildomai su H.pylori antigeno išmatose tyrimu dažnai atliekamas ir kalprotektino išmatose tyrimas.

Kalprotektinas – yra organizmo imuninės sistemos ląstelių, neutrofilų, sintetinamas baltymas, kuris aptinkamas išmatose esant žarnyno uždegimui. Esant žarnyno sienelės uždegimui, neutrofilai migruoja į žarnyno sienelę, siekiant „sunaikinti“ žarnyno sienelės uždegimą sukeliančius veiksnius pvz.: bakterijas. 

Kalprotektino tyrimas iš išmatų yra vienas pagrindinių tyrimų siekiant diagnozuoti uždegiminius žarnyno sutrikimus: žarnyno uždėgimą, gastroenteritą, lėtines žarnyno ligas, tokias kaip Krono liga ar opinis kolitas.   


KADA ATLIKTI TYRIMĄ?

Kalprotektino iš išmatų tyrimą rekomenduojama atlikti, jaučiant tokius  simptomus kaip:

 • Viduriavimas;
 • Pilvo spazmus;
 • Karščiavimą.

Registruokis tyrimams internetu! Registracija

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.