fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Bakterinė vaginozė: ką turime žinoti?

Bakterinė vaginozė (BV) yra laikoma viena iš dažniausių vaginalinio uždegimo priežasčių tiek nėščių, tiek nenėščių moterų tarpe.

BV paplitimas pasaulyje varijuoja 23 - 29 % intervale, o tyrimai atlikti Europos ir Centrinės Azijos valstybių grupėje nurodo 23 % paplitimą [1].

Sveikų, suaugusių moterų vaginoms būdinga kompleksiška ekosistema, kurioje gausu įvairių mikroorganizmų. Vaisingo amžiaus moterims ši sistema yra dominuojama Lactobacillus spp., gram-teigiamų, mažai judrių, lazdelės formos bakterijų, kurių viena iš pagrindinių charakteristikų yra gebėjimas augti ir klestėti rūgštinėje terpėje (pH < 4,5). Laktobakterijos atlieka angliavandenių fermentavimo reakciją, dėl ko yra gaunami du produktai – pieno rūgštis ir vandenilio peroksidas [2].

Esant bakterinės vaginozės būklei pakinta mikrofloros balansas, kuomet stebimas laktobacilų kiekio sumažėjimas ir kitų bakterijų rūšių pagausėjimas.


BAKTERINĖ VAGINOZĖGardnerella vaginalis

Šiuo metu yra žinoma apie 200 su bakterine vaginoze siejamų mikroorganizmų, tačiau klinikinės studijos nurodė, kad G. vaginalis rūšies bakterijos atlieka pagrindinį vaidmenį šios būklės atsiradime dėl keleto esminių priežasčių:

  • nustatoma beveik visiems pacientams, turintiems bakterinę vaginozę (Lietuvos populiacijoje atliktuose tyrimuose G. vaginalis nustatyta 100 % bakterinės vaginozės ir 100 % pereinamosios floros (dalinės BV) atvejų [3]);
  • turi didžiausią patogeniškumo potencialą iš visų su bakterine vaginoze siejamų bakterijų;
  • geba efektyviai prikibti ir išsilaikyti ant audinių paviršiaus;
  • formuoja bioplėvelę, apsaugančią save ir kitas su bakterine vaginoze siejamas bakterijas nuo natūralių organizmo gynybinių mechanizmų;
  • gamina fermentus citoliziną (vaginoliziną) ir sialidazę, kurie geba ardyti natūralų apsauginį gleivių sluoksnį [4].

BAKTERINĖ VAGINOZĖ: Atopobium vaginae

Kitas svarbus bakerinės vaginozės žymuo yra Atopobium vaginae.

Lietuvos populiacijoje atliktuose tyrimuose A. vaginae nustatyta 89,7 % bakterinės vaginozės ir 51,9 % pereinamosios floros (dalinės BV) atvejų [3].

Šio patogeno nustatymas yra reikšmingas, dėl jo didelio atsparumo metronidazolui – vienam dažniausių bakterinės vaginozės gydymui skiriamų vaistinių preparatų. Nustačius šią bakteriją gali būti keičiama gydymo taktika, siekiant optimaliau ir greičiau padėti pacientui [5].


Nors su bakterine vaginoze yra siejama apie 200 skirtingų bakterijų rūšių, dėl visų paminėtų priežasčių būtent G. vaginalis ir A. vaginae nustatymas yra laikomas viena efektyviausių bakterinės vaginozės diagnostikos taktikų.

Vienas iš esminių bakterinės vaginozės diagnostikos sunkumų yra tai, jog visos su šia būkle siejamos bakterijos gali būti aptinkamos ir sveikoms vaisingo amžiaus moterimis

Lietuvos populiacijoje atliktuose tyrimuose sveikoms moterims G. vaginalis nustatyta 86,8 %, o A. vaginae < 20 % atvejų [3].

Dėl šios priežasties vienas svarbiausių bakterinės vaginozės diagnostikos žymenų yra logaritminis Laktobakterijų ir G. vaginalis/ A. vaginae koncentracijų santykis, leidžiantis efektyviau įvertinti mikrofloros balansą.

Pagal šį santykį gali būti daroma išvada apie infekcijos intensyvumą ir klinikinį reikšmingumą, kas palengvina laboratorinių tyrimų rezultatų interpretavimą.

SYNLAB labortatorijoje atliekamas bakterinės vaginozės tyrimas suteikia tiek kokybinę informaciją apie laktobakaterijas ir du pagrindinius patogenus G. vaginalis ir A. vaginae (vertinama RASTA/ NERASTA), tiek pusiau kiekybinį rezultatų interpretavimą, iš kurio daromos išvados klinicistui gali palengvinti nuspręsti apie tolimesnius veiksmus. Galimi išvadų variantai:

  • Santykinė mikrobinės DNR koncentracija neatitinka bakterinės vaginozės būklės;
  • Santykinė mikrobinės DNR koncentracija nurodo, kad tiriamajame mėginyje vyrauja tarpinė (pereinamoji) flora;
  • Santykinė mikrobinės DNR koncentracija atitinka bakterinės vaginozės būklę;
  • Santykinė mikrobinės DNR koncentracija nurodo nepatikslintus floros pokyčius (įtariama LPI, rekomenduojami papildomi tyrimai);
  • Sumažėjęs bendras bakterijų kiekis (gali būti po antibiotikų vartojimo).

Šaltiniai į informaciją: 

1. Peebles K, Velloza J, Balkus JE, McClelland RS, Barnabas RV. High Global Burden and Costs of Bacterial Vaginosis: A Systematic Review and Meta-Analysis. Sex Transm Dis. 2019 May;46(5):304-311. doi: 10.1097/OLQ.0000000000000972.

2. Morrill S, Gilbert NM, Lewis AL. Gardnerella vaginalis as a Cause of Bacterial Vaginosis: Appraisal of the Evidence From in vivo Models. Front Cell Infect Microbiol. 2020 Apr 24;10:168. doi: 10.3389/fcimb.2020.00168.

3. Janulaitiene, M., Paliulyte, V., Grinceviciene, S. et al. Prevalence and distribution of Gardnerella vaginalis subgroups in women with and without bacterial vaginosis. BMC Infect Dis 17, 394 (2017). https://doi.org/10.1186/s12879-017-2501-y

4. Ma X, Wang X, Ye S, Liu J, Yuan H, Wang N. Biofilm and pathogenic factor analysis of Gardnerella vaginalis associated with bacterial vaginosis in Northeast China. Front Microbiol. 2022 Dec 22;13:1033040. doi: 10.3389/fmicb.2022.1033040.

5. Mendling W, Palmeira-de-Oliveira A, Biber S, Prasauskas V. An update on the role of Atopobium vaginae in bacterial vaginosis: what to consider when choosing a treatment? A mini review. Arch Gynecol Obstet. 2019 Jul;300(1):1-6. doi: 10.1007/s00404-019-05142-8. Epub 2019 Apr

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.