LAKTOZĖS NETOLERAVIMAS
Pavartojus pieno produktų tenka susidurti nu nemaloniais pojūčiais: dujų kaupimusi, pilvo putimu, viduriavimu? Ar priežastis gali būti laktozės netoleravimas?
Laktozės netoleravimas – nesugebėjimas suskaidyti laktozės – cukraus, esančio žinduolių piene ir pieno produktuose.
Dažniausia netoleravimo priežastis – fermento laktazės trūkumas virškinimo trakte.
Laktazė skaido laktozę į gliukozę ir galaktozę, kurios pro plonosios žarnos sienelę yra įsisavinamos. Jeigu laktazės nepakanka, į storąją žarną patenka neskaidyta laktozė, kurią pradeda skaldyti žarnyno bakterijos. Taip susidaro rūgštys bei dujos, sukeliančios nemalonius pojūčius pilve: pernelyg didelį dujų susidarymą ir pilvo pūtimą, skrandžio ūžimą, skrandžio skausmą ir viduriavimą.
Daugumos žmonių organizmas gamina laktazę visą gyvenimą, tačiau jos gamybos aktyvumas yra didžiausias kūdikystės ir vaikystės laikotarpiu, nes šioje fazėje pienas yra pagrindinis organizmui reikalingas maistas. Į valgiaraštį įtraukus kitus maisto produktus, didelio laktazės kiekio poreikis išnyksta ir jos aktyvumas palaipsniui mažėja.
Vyresni žmonės gali mažiau toleruoti pieno produktus nei vaikai ir paaugliai. Išsaugomas tam tikras laktazės aktyvumas (dažniausiai 50-70%).
Laktozės netoleravimo simptomai
Laktozės netoleravimą galima įtarti, jei, suvalgius pieno ar kitų produktų, kuriuose laktozės įdėta kaip priedo, jaučiami šie simptomai:
- pilvo pūtimas, spazmai, gurgėjimas, skausmas;
- dujų kaupimasis;
- nuovargis;
- alerginiai bėrimai;
- viduriavimas, pykinimas, vėmimas;
- koncentracijos, trumpalaikės atminties sutrikimas, raumenų ir sąnarių skausmas;
- galvos skausmas;
- burnos opos;
- širdies ritmo sutrikimas;
- padažnėjęs šlapinimasis.
Laktazės trūkumas sukelia virškinimo sutrikimus praėjus 30 min. – 1–2 val. po pieno ar jo produktų suvartojimo.
Simptomai gali būti nevienodo stiprumo, priklausomai nuo fermento trūkumo lygio ir suvartoto produkto kiekio ir gali sutapti su kitų ligų simptomais, įskaitant dirgliosios žarnos sindromą ir celiakiją.
Laktozės netoleravimo priežastys
Laktozės netoleravimas gali būti įgytas ir įgimtas.
Įgimtas laktozės netoleravimas:
Pirminį laktozės netoleravimą arba pirminę hipolaktaziją sukelia genetinis polinkis ir dažniausiai pasireiškia nuo 5 iki 20 metų. Tokiems žmonėms laktazės gamybą reguliuojantis genas „įsijungia“ tik pirmaisiais gyvenimo metais, o vėliau laktazės aktyvumas žymiai sulėtėja ir atitinkamai sumažėja žmogaus gebėjimas virškinti pieno cukrų.
Įgimto laktozės netoleravimo priežastis – nukleotidų sekų polimorfizmas koduojamoje geno dalyje, atsakingoje už baltymų struktūros ir jų funkcijos pokyčius. Nukleotidų sekų polimorfizmas gali aktyvinti arba slopinti tam tikrų genų raišką. Nustatyta, kad pakitimai LCT gene c.–391O>T yra susiję su fermento laktazės aktyvumo sumažėjimu. Įgimto laktozės netoleravimas dažnai pasireiškia nuo pat gimimo ir yra gydomas dieta be laktozės.
Įgytas laktozės netoleravimas:
Antrinį laktozės netoleravimą sukelia plonosios žarnos pažeidimai, atsirandantys kartu su virškinimo trakto ligomis, tokiomis kaip celiakija, Krono liga, dirgliosios žarnos sindromas ir kt. Antrinis laktozės netoleravimas taip pat gali pasireikšti kūdikiams ir mažiems vaikams po žarnyno ligų. Simptomai paprastai išnyksta per 2-4 savaites po pirminės ligos išnykimo.
Įgytas laktozės netoleravimas pasireiškia po įvairių virškinamojo trakto ligų, infekcinių susirgimų. Toks netoleravimas gali būti laikinas esant sutrikimui arba išlikti ir pasveikus. Įgytas netoleravimas išsivysto ir vaikams, augantiems aplinkoje, kur vartojama mažai pieno.
Genetinis laktozės netoleravimo tyrimas
PGR tyrimas įvertina specifinių genų, susijusių su laktozės netoleravimu, nukleotidų polimorfizmą. Įvykus pakeitimams 3910 geno pozicijoje gaunami genotipai:
- C/C – genotipas C/C rodo, pirminę hipolaktaziją;
- C/T – genotipas T/Crodo, kad pirminės hipolaktazijos nėra;
- T/T – genotipas T/T rodo, kad pirminės hipolaktazijos nėra.
Tyrimas atliekamas iš kraujo ir iš burnos epitelio ląstelių (seilių) ėminio. Tyrimo atlikimo laikas – 5–7 d. d.
Pasak gydytojų gastroenterologų Lietuvoje 31–36 %. suaugusiųjų asmenų nustatomas laktozės netoleravimas.
Skirk laiko savo sveikatai!
Registracija