fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Testosteronas

Testosteronas (TTE) yra svarbiausias kraujyje randamas androgenas (vyriškas lytinis hormonas). Vyrų organizme TTE gaminamas sėklidžių Leidigo ląstelėse, kurias stimuliuoja LH (liuteinizuojantis hormonas). Moterų organizme 50 % TTE gaminama periferiniuose audiniuose, kita dalis susidaro kiaušidėse ir antinksčiuose. 

Moterų kraujyje TTE koncentracija 3–4 kartus mažesnė nei vyrų.

Didžioji TTE dalis kraujyje susijungusi su lytinius hormonus surišančiu globulinu (SHBG), kita dalis su albuminu ir tik apie 2–3 %  kraujyje yra laisvo – tai  aktyvioji TTE forma.

TTE koncentracija kraujyje padidėja po fizinio krūvio, o sumažėja į organizmą patekus gliukozei. Suaugusių vyrų organizme vyrauja specifinis paros ritmas: TTE daugiausia yra anksti ryte, o vakare sumažėja maždaug 25 % Androgenų veikimas svarbus lyties ir kitų organų funkcijai.

TTE yra vyraujantis androgenas smegenyse, inkstuose, jam veikiant sėklidėse gaminami spermatozoidai, turi įtakos azoto ir fosforo apykaitai organizme. Testosteronas, po metabolinės konversijos į dihidrotestosteroną, nulemia vyro antrinių lytinių požymių vystymasi.

TTE nustatymas labai reikšmingas diagnozuojant lytinių liaukų hipofunkciją. Esant neišsivysčiusiems vyriškiems lytiniams organams (hipogonadizmas) sutrinka spermos, sumažėja testosterono gamyba. Priežastys gali būti įgimtos (Kleinfelterio sindromas) arba įgytos (infekcijos, pažeidžiančios sėklides, pavyzdžiui, tymai, spindulinis poveikis, citotoksiniai vaistai). Vyrams TTE koncentracija gali būti sumažėjusi sergant kepenų ciroze, gydant estrogenais, esant dideliam nutukimui.

Padidintas TTE kiekis moterims nustatomas esant kiaušidžių ir antinksčių augliams, anovuliacijai. Moterims, turinčioms hirsutizmo požymių (padidėjęs plaukuotumas), bendras TTE gali būti normalus, bet laisvo TTE koncentracija – padidėjusi. Atliekant TTE tyrimą, matuojamas bendrasis cirkuliuojančio hormono kiekis.

Norint įvertinti laisvą testosteroną, kartu reikia atlikti SHBG tyrimą.


Tyrimai atliekami iš veninio kraujo, darbo dienomis.

TTE norma:

  • vyrai (20-49 m.) 160-726 ng/dl
  • vyrai (≥50 m.) 129–767 ng/dl
  • moterys <73,00 ng/dl
  • pomenopauzė <43,00 ng/dl

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.