fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Kraujo grupės nustatymas

Kraujo grupė – kraujo tipas, kurį lemia eritrocitų membranose esantys antigenai. Žinomiausios kraujo grupių sistemos yra ABO ir rezus faktorius (Rh). Kuriai grupei priklauso žmogaus kraujas, lemia jo ląstelių membranose esantys antigenai (agliutinogenai) ir plazmoje esantys baltymai – antikūnai (agliutininai). Pagal ABO kraujo grupių sistemą skiriamos keturios kraujo grupės: O (I), A (II), B (III) ir AB (IV).

Rezus faktorius – eritrocituose esantis antigenas. Rh eritrocitų antigenų sistema yra antroji pagal reikšmingumą kraujo grupių sistema po ABO. Ji yra svarbi kraujo transfuziologijoje, naujagimių hemolizinės ligos išsivystymui. Žmonės turintys D antigeną yra vadinami (RhD+), o žmonės, kurie neturi RhD antigeno laikomi (RhD-). Nustatyja, jog net 85 % žmonių turi D antigeną, likę 15 % jo neturi.

Kraujo grupės tyrimas dažniausiai atliekamas ruošiantis operacijoms, prieš kraujo perpylimus ar laukiantis. Ketinantiems susilaukti vaiko, rekomenduojama kraujo grupės ir rezus faktoriaus tyrimą atlikti abiems partneriams ir sužinoti kraujo grupių ir rezus faktoriaus suderinamumą. Tai gali būti itin svarbu, jeigu būsimos motinos Rh yra neigiamas, o tėvo – teigiamas. Tokiu atveju  gali kilti rezus izoimunizacija, kai motinos organizmas į vaisiaus priešingą rezus faktorių reaguoja kaip į svetimkūnį ir pradeda gaminti antikūnius, kurie patekdami į vaisiaus kraują sukelia tokias komplikacijas:

  • hemolizinė liga – eritrocitų įrimas;
  • vaisiaus eritroblastozė – neišsivystę eritrocitai.

Kraujo grupės ir rezus faktoriaus nustatymas yra neskausmingas ir nereikalaujantis specialaus pasiruošimo laboratorinis tyrimas.


Kaip atliekamas tyrimas?

Atliekant kraujo grupių tyrimą pagal ABO sistemą ir Rh D faktoriaus nustatymą, vertinama agliutinacija plokštelėje.  Atliekant keletą tokių testų galima nustatyti, kokių antigenų yra ant raudonųjų kraujo ląstelių paviršiaus, taigi ir nustatyti kraujo grupę.


SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.