fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Parathormonas (PTH)

Parathormonas (PTH) yra polipeptidas, sintetinamas prieskydinėje liaukoje. PTH sekreciją reguliuoja kraujo serume esantis jonizuotas kalcis. PTH padeda išlaikyti stabilią kalcio ir fosforo koncentraciją kraujyje. Pagrindinė PTH veikimo vieta yra inkstai ir kaulai.

PTH veikia imuninį atsaką į infekciją, todėl pašalinus prieskydines liaukas sutrikdoma antikūnų gamyba.

Esant prieskydinių liaukų hiperfunkcijai, dažniausiai dėl auglio ar ląstelių išvešėjimo, išsivysto pirminė hiperparatirozė (PTH kiekis padidėja), kuriai būdinga Ca2+ hipersintezė ir fosforo sumažėjimas kraujyje. Inkstai intensyviau šalina Ca2+, dėl ko dažnai susidaro inkstų akmenys ir vystosi antrinis inkstų nepakankamumas.

Procesui užsitęsus, netekus Ca2+, randasi kaulų trapumas, lūžių pavojus, pakyla fermento šarminės fosfatazės aktyvumas.

Kaulų pokyčiai gali atsirasti ir dėl inkstų ligų, kai inkstai negali palaikyti kraujyje pakankamo Ca2+ ir fosforo kiekio. Tada skatinama PTH sintezė, Ca2+ paimamas iš kaulų, vystosi inkstų kilmės osteodistrofija, o prieskydinėse liaukose ląstelių pokyčiai. Tai ypač dažnai pasitaiko dializuojamiems ligoniams, todėl jiems nuolat reikia tikrinti PTH kiekį kraujyje.

PTH taip pat daugėja trūkstant vitamino D.

Hipoparatirozė (sumažėjęs PTH kiekis) pasitaiko retai, dažniausiai po skydliaukės ar prieskydinių liaukų operacijų. Negydant sumažėja kalcio, galimi traukuliai.


PTH tyrimą visada reikia atlikti:

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.