fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Kortizolis

Kortizolio koncentracijos kraujo serume tyrimas leidžia įvertinti šio hormono apykaitą, taip pat pastebėti galimus antinksčių žievės bei hipofizės sutrikimus. 

Kortizolio koncentracijos seilėse tyrimas gali būti naudojamas kaip patogus būdas organizmo streso būklės įvertinimui paros eigoje.

Kortizolis - tai steroidinis hormonas gaminamas antinksčių žievėje. Kaskart patyrus bet ką, ką kūnas galėtų interpretuoti kaip grėsmę (išgirstas šuns lojimas, stresas darbe, nerimas dėl artėjančio susitikimo ir pan.), smegenyse yra išskiriamas adrenokortikotropinis (AKTH) hormonas, stimuliuojantis kortizolio ir adrenalino sekreciją į kraują. Veikiant tokiam kovos/pasitraukimo (angl. fight-or-flight) atsakui, kortizolis slopina visas organizmo funkcijas nesusijusias ar trukdančias šiam atsakui - augimo, virškinimo, imuninės bei lytinės sistemos funkcijas.

Trumpalaikis kortizolio koncentracijos kraujo serume ar seilėse padidėjimas sustabdantis minėtų sistemų funkcijas nesukelia rimtų pasekmių. Tačiau jei tokia būsena užsitęsia - organizmas patiria ilgalaikį fiziologinį stresą ir atsiranda padidėjusi rizika įvairių organų sistemų sutrikimams.


TIESIOGIAI SU KORTIZOLIO APYKAITOS SUTRIKIMAIS YRA SIEJAMOS DVI DAŽNIAUSIOS LIGOS:

  • Adison'o liga - lėtinė endokrininė liga, atsirandanti dėl dalinio ar visiško antinksčių funkcijos išnykimo.

  • Cushing'o sindromas - būsena, kuomet stebimas ilgalaikis kortizolio koncentracijos kraujo serume ar seilėse padidėjimas, dėl ko sutrinka daugelis organizmo sistemų. Taip pat koncentracijos pokyčiai gali būti stebimi esant hipofizės, antinksčių ar kito audinio, susijusio su kortizolio apykaita, navikiniams sutrikimams ar esant hipofizės nepakankamumui.

Sveikam žmogui kortizolio koncentracija kraujyje ar seilėse kinta priklausomai nuo paros meto: ryte (~8val.) yra stebimas koncentracijos pikas, o vakare (~20val.) - mažiausia koncentracija. Profilaktinio patikrinimo metu tyrimą rekomenduojama atlikti ryte, kai koncentracija yra didžiausia, o atliekant pakartotinius tyrimus rezultatus svarbu lyginti atsižvelgiant į ėminio paėmimo laiką - geriausia atlikti tą pačią valandą.

Siekiant išsamiau įvertinti kortizolio apykaitą rekomenduojama atlikti kelių taškų tyrimą, kurio metu ėminio paėmimas vyksta kelis kartus per parą. Tokiu būdu yra įvertinama ne vien momentinė koncentracija, bet ir jos dinamika - organizmo gebėjimas palaikyti kortizolio homeostazę ir tinkamu metu ją didinti ar mažinti.


KORTIZOLIO KONCENTRACIJOS PADIDĖJIMAS

Kortizolio koncentracijos padidėjimas yra siejamas su Kushing'o sindromu. Pakilusi koncentracija taip pat gali būti stebima esant hipofizės, antinksčių ar kito audinio, susijusio su kortizolio apykaita, navikiniams sutrikimams. Rekomenduojami papildomi tyrimai diagnozės patvirtinimui ar atmetimui.

Sveikiems asmenims koncentracijos padidėjimas gali būti siejamas su užsitęsusiu psichologiniu ar fiziniu stresu, taip pat organizmui neseniai patyrus ar mėginio paėmimo metu patiriant fiziologinį stresą - operacija, trauma ar nėštumas.


KORTIZOLIO KONCENTRACIJOS SUMAŽĖJIMAS

Kortizolio koncentracijos sumažėjimas seilėse nėra tinkamas diagnostinis rodiklis ir analitės sumažėjimo klinikinis reikšmingumas nėra patvirtintas.

Kortizolio koncentracijos sumažėjimas kraujo serume yra siejamas su Adison'o liga, taip pat hipofizės nepakankamumu.Rekomenduojama atlikti išsamesnius tyrimus siekiant atmesti ar patvirtinti Adison'o ligos ar hipofizės nepakankamumo diagnozes.


SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.