fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Kasos fermentų tyrimai

8α-amilazė (AMYL) serume

α-amilazė (AMYL) serume – tai angliavandenių apykaitos fermentas, katalizuojantis polisacharidų (įskaitant krakmolą ir glikogeną) hidrolizę. Didžiausias jo aktyvumas yra kasoje ir seilių liaukose. Sveikų asmenų kraujyje ir šlapime randami du α-amilazės izofermentai: kasos (P-AMYL) ir seilių liaukų (S-AMYL).

Ūmaus pankreatito (kasos uždegimo) atveju α-amilazės koncentracija kraujyje pakyla per pirmąsias 24 val. Maždaug penktadaliui ligonių šio pokyčio pirmą ligos parą gali ir nebūti. Ne visais pankreatito atvejais nustatomas padidėjęs α-amilazės aktyvumas (ypač esant nekrozinio pankreatito formai, lėtiniam kasos uždegimui ar jo paūmėjimui). Pakilęs trigliceridų (TG) kiekis kraujyje mažina α-amilazės aktyvumą.

α-amilazės aktyvumas 3–5 kartus pakyla sergant seilių liaukų uždegimu, kasos, galvos vėžiu, žarnų nepraeinamumu, prakiurus skrandžio opai, esant pilvaplėvės uždegimui, tulžies takų ligoms, negimdiniam nėštumui, kai kuriems plaučių ir kiaušidžių navikams, gaminantiems amilazę, sergant tymais.

α-amilazės rekomenduojamas kiekis kraujo serume – 20–104 U/l. α-amilazę iš kraujo gana greitai šalina inkstai.

Bendros α-amilazės nustatymas nėra labai jautrus kasos patologijos rodiklis. Daug jautresnis ir informatyvesnis yra P-AMYL tyrimas. α-amilazės tyrimas specifiškas seilių liaukų uždegimui.


Pankreatininė α-amilazė serume (P-AMYL)

Pankreatinė α-amilazė (P-AMYL) serume – tai specifiškiausias ir jautriausias kasos uždegimo rodiklis. Jis pakyla tik esant kasos ir pilvaplėvės patologiniams procesams. Jeigu nėra antrinio kasos uždegimo,  P-AMYL koncentraciją kraujyje mažina kasos vėžys.

P-AMYL rekomenduojamas kiekis kraujo serume – 13–53 U/l. Naujagimių P-AMYL koncentracija kraujyje yra 50 kartų mažesnė negu suaugusių. Didžiausias ir jautriausias klinikinis jautrumas kasai pasiekiamas kartu nustatant pankreatinę α-amilazę ir lipazę.


Lipazė (LIP)

Lipazė (LIP) – tai glikoproteinas, sintetinamas kasos egzokrininės dalies ląstelių ir hidrolizuojantis vandenyje netirpių ilgagrandinių riebalų rūgščių ir glicerolio esterius. Lipazė – vienas informatyviausių pankreatito (kasos uždegimo) rodiklių. Sergant ūminiu pankreatitu, padidėja membranų pralaidumas ir daugiau lipazės patenka į kraujotaką. Pakilus spaudimui ištekamuosiuose kasos kanalėliuose (dėl akmenligės, naviko), fermentas prasisunkia į perikapiliarines ertmes ir patenka į kraują. Fermento daugiau išskiriama sergant kitomis pilvo organų ligomis, kai kartu pažeidžiama kasa. Jei ligonis serga seilių uždegimu, apendicitu, lipazė nedidėja, tuo tarpu α amilazė gali padidėti.

Registruokis tyrimams internetu! Registracija

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.