HORMONŲ TYRIMAI
Testosteronas (TTE) yra svarbiausias kraujyje randamas androgenas (vyriškas lytinis hormonas).
SHBG yra pagrindinis testosterono transportinis baltymas. Jis taip pat sujungia estradiolį ir dihidrotestosteroną.
DHEA-SO4 yra antinksčių androgenas (vyr. lyt. hormonas). Jis nėra aktyvus, tačiau gali būti metabolizuojamas iki aktyvesnių androgenų.
HCG sekretuoja placentinis audinys po apvaisinto kiaušinėlio implantacijos.
Antimiulerinis hormonas (AMH) vaidina svarbų vaidmenį lyties diferenciacijai embriono vystymosi metu.
LH stimuliuoja subrendusių folikulų ovuliaciją ir paskatina kiaušidžių ląstelėse estradiolio (ir kitų estrogenų) ir progesterono sintezę.
Tai pats aktyviausias estrogenas iki menopauzės, sintetinamas tik kiaušidėse. Kiti du estrogeniškai aktyvūs junginiai E1 (jo daugiausia moters organizme po menopauzės) ir E3 (gaminasi placentoje nėštumo metu) yra estradiolio apykaitos produktai.
Progesteroną (PGN) gamina kiaušidėse esantis geltonasis kūnas (nenėščios moters organizme), placenta (nėštumo metu) ir antinksčių žievė (ir vyrų, ir moterų organizme). Progesteronas metabolizuojamas kepenyse.
Folikulus stimuliuojantis hormonas (FSH) nulemia kiaušidžių ir sėklidžių (gonadinių audinių) vystymasį.
Antikūnų prieš tiroglobuliną (Anti-Tg) koncentracijos kraujo serume nustatymas yra naudojamas skydliaukės bei kitiems autoimuniniams sutrikimams diagnozuoti.
Tiroglobulino koncentracija kraujo serume yra skydliaukės vėžinių sutrikimų įvertinimo žymuo, leidžiantis įtarti skydliaukės padidėjimą bei stebėti gydymo veiksmingumą laiko eigoje.