fbpx

+370 6 853 98 01

-->

Geležis, Feritinas, Transferinas


Trys ketvirtadaliai organizme randamos geležies yra hemoglobino sudėtyje, kita dalis susijungusi su baltymu feritinu. Feritinas yra geriausias geležies atsargų rodiklis. Apie 1 % visos kraujo plazmos geležies yra susijungusi su baltymu transferinu. Būtent ši dalis ir nustatoma, matuojant Fe kraujyje.

Geležis (Fe)

Esant geležies pertekliui, reikia atlikti geležies sujungimo bendrosios gebos (TIBC, angl. total iron binding capacity) tyrimą, kuris parodo transferino įsotinimą geležimi.

Geležies koncentracija kraujyje pakyla:

  • geležiai kaupiantis blužnyje, kepenyse, inkstuose (hemochromatozė),
  • esant dažniems kraujo perpylimams,
  • sergant kepenų ligomis,
  • apsinuodijussunkiaisiais metalais,
  • trūkstant vitamino B12,
  • perdozavus Fe preparatų,
  • ūmios leukemijos atveju.

Geležies kiekis sumažėja dėl lėtinio kraujavimo, prastos mitybos, virškinimo sistemos organų ligų (celiakija ir kt.) arba lėtinių ligų (TBC, onkologinių ligų).

Geležies įsisavinimą gerina vitaminas C, mažina  – skaidulingos medžiagos.


Feritinas (FERRI)

Feritinas yra baltymas, geriausiai atspindintis geležies atsargų organizme kiekį. Tai vienas jautriausių ir specifiškiausių rodiklių geležies trūkumui nustatyti, ypač tada, kai randamas sumažėjęs vidutinis eritrocito tūris (MCV) ir vidutinis eritrocitų hemoglobinas (MCH).

Feritinas randamas visuose organizmo audiniuose ir skysčiuose, jo koncentracija proporcinga geležies atsargų dydžiui. Esant kepenų patologijai, trečdaliui asmenų feritino kiekis būna pakilęs dėl sutrikusio jo skaidymo kepenyse (metabolizmo). Feritinas yra kartu ir uždegimo fazės rodiklis. Jo koncentracija kraujyje pakyla esant lėtinėms uždegiminėms, kepenų, onkologinėms ligoms.


Transferinas (TRANS)

Transferinas sudaro 3 % visų plazmos baltymų. Pagrindinė jo funkcija yra sujungti ir pernešti į audinius geležį. Apie trečdalis sveikų asmenų transferino kiekio yra prisotintas geležimi. Transferinas padeda reguliuoti geležies kiekį kraujyje, esant geležies stokai, transferino daugėja, o esant geležies pertekliui – mažėja. Transferino kiekis gali pakilti net keliais mėnesiais anksčiau nei išsivysto anemija.

Transferino mažėja uždegiminių, piktybinių procesų, blogos mitybos, kepenų ligų, nefrozinio sindromo, dažnų kraujo perpylimų metu, todėl atitinkamais atvejai trukdo atpažinti tikrąjį Fe deficitą.


Kada susirūpinti?SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.