fbpx
-->

DAO (histamino netoleravimas)

Diamino oksidazė (DAO) – fermentas, atsakingas už histamino skaidymą. Pagrindinė šio fermento sintezės vieta yra plonasis žarnynas. Iš čia diamino oksidazė limfiniu keliu patenka į kraujotaką (skaido histamino perteklių, susidarantį arba vykstant alerginėms reakcijoms) arba į žarnyno spindį.

Čia DAO tampa pagrindiniu barjeru saugančiu organizmą nuo histamino pertekliaus, kuris patenka per žarnyną (su maistu, gėrimais, sintezuojamas bakterijų ir kt.).

Diamino oksidazės stoka

Trūkstant diamino oksidazės nesuskaidomas histamino perteklius, o tai pasireiškia būdingais simptomais: odos niežuliu, dilgėlinės pobūdžio bėrimais, egzemos pablogėjimu, odos, gleivinų paraudimu, sloga, akių paburkimu, perštėjimu, ašarojimu, bronchų spazmais, pilvo diegliais, pykinimu, viduriavimu, galvos skausmais, migrena, tachikardija, hipotenzija.

Fermento DAO stoka gali būti nulemta genetiškai, įtakota uždegiminių žarnyno ligų ar laikina, pavyzdžiui dėl DAO aktyvumą slopinančių vaistų (cimetidinas, ambroksolis, acetilcisteinas, antibiotikai su klavulano r. ir kiti), gausiai valgant histamino turinčio maisto ir vartojant alkoholio.

Fermento DAO trūkumo sukelti simptomai susiję su histamininiu maistu vadinami histamino netoleravimu.

Sumažėjęs šio fermento aktyvumas dažnai nustatomas sergantiesiems lėtine dilgėline, egzema, atopiniu dermatitu, alerginiu rinitu. Tokiems pacientams histamino turintis maistas pablogina būklę. Tai patvirtina diamino oksidazės reikšmę palaikant histamino balansą organizme.

DAO tyrimo rezultatų interpretavimas

 • Per mažas diamino oksidazės aktyvumas patvirtina histamino netoleravimo diagnozę.
 • Normalus diamino oksidazės aktyvumas esant būdingiems simptomams nepaneigia histamino netoleravimo. Tokiais atvejais yra rizika, kad didesnis histamino kiekis maiste gali išprovokuoti histamino netoleravimo simptomus, nes didėjant histamino lygiui, diamino oksidazės aktyvumas nepadidės. Todėl tyrimo atsakymus turi interpretuoti gydytojas remdamasis klinika.
 • Esant galimybei papildomai būtų naudinga ištirti histamino lygį kraujyje – padidėjęs histamino lygis ir normalus DAO aktyvumas rodo DAO nepakankamumą. Galima atlikti provokacinius mėginius su histaminu (anafilaksijos pavojus!).

Nėštumo metu diamino oksidazę aktyviai sintezuoja placenta (DAO aktyvumas padidėja iki 500 kartų), todėl dažnai buvę histamino netoleravimo simptomai išnyksta. Dėl šios priežasties negalima diagnozuoti histamino netoleravimo nėštumo metu!


Diamino oksidazės ištyrimas naudingas:

 • Kai yra būdingų histamino netoleravimo (HN) simptomų (odos, gastro, neurologinių, pseudoalergijos)
 • Kai yra diagnozuota alergija – efektyvesniam jos gydymui, nes tuo pačiu metu gali būti ir DAO stoka.
 • Neaiškios, sunkiai kontroliuojamos alergijos atvejais. Alergijos ir HN diferencinei diagnostikai.
 • Esant migrenai, pasikartojantiems galvos skausmams, ypač kai pastebimas ryšys su maistu, alkoholiu.
 • Esant lėtinei dilgėlinei.
 • Esant uždegiminėms žarnyno ligoms.
 • Esant PMS (kai prieš mėnesines vargina odos bėrimai, galvos skausmai), dismenorėjai (skausmingos mėnesinės).
 • Kaip pagalbinis tyrimas įtariant rizikingą nėštumą, placentos patologiją (normalaus nėštumo metu DAO kiekis serume turi padidėti šimtus kartų).
 • Plonojo žarnyno gleivinės patologijai patvirtinti (dėl uždegiminių ligų, dėl gydymo spinduliais ar chemoterapija, kai yra malabsorbcijos sindromas).
 • Diamino oksidazės ištyrimas svarbus ne tik tais atvejais, kai yra alergijos simptomų, o alergenų nenustatoma, bet ir tais atvejais, kai yra patvirtinta alergija ir nustatyti alergenai. DAO stoka nustatoma dideliam procentui sergančiųjų migrena (Ispanijoje atliktas tyrimas parodė, kad net 95%).

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.