fbpx

+370 6 853 98 01

-->

C reaktyvinis baltymas


C reaktyvinis baltymas – vienas geriausių uždegimo aktyvumo rodiklių. C reaktyvus baltymas yra kraujo plazmos γ frakcijos baltymas, sintetinamas kepenyse. Priklauso „ūmios uždegimo fazės“ baltymų grupei, funkciškai panašus į imunoglobuliną G, išskyrus tai, kad CRB nėra antigenui specifiškas. „Ūmios uždegimo fazės“ reakciją gali sukelti infekcija, audinių griuvimas, piktybinių navikų augimas, imunologinė patologija.

Svarbiausi egzogeniniai substratai, kuriuos inaktyvina CRB, yra bakterijos, grybai ir parazitai. C reaktyvus baltymas ne visuomet pakyla dėl virusinės ir spirochetinės infekijos arba jo pokytis būna nedidelis. Todėl nesant traumos žymiai padidėjęs CRB kiekis gali rodyti bakterinę infekciją.

Sveikų žmonių kraujo plazmoje CRB koncentracija labai maža (≤5 mg/l). Be to, ENG priklauso nuo eritrocitų skaičiaus ir morfologijos (jis yra didesnis kai plazmoje yra daugiau fibrinogeno ar globulinų). Tačiau ENG kaip nespecifinis ligos rodiklis gali būti vertingas tais atvejais, kai susilpnėjęs ūminės reakcijos atsakas (paraproteinemijos).

C reaktyvus baltymas laikomas tikslesniu ir jautresniu uždegimo rodikliu nei ENG ar leukocitozė.

Leukocitų skaičius gali kisti ir dėl kitų būklių, nesusijusių su uždegimu (dishormoninės būklės, anemijos ir kt.).

CRB kiekį svarbu nustatyti vertinant reumatoidinio artrito, sisteminės raudonosios vilkligės, vaskulitų, miokardo infarkto klinikinę eigą. Su padidėjusia CRB koncentracija susijęs Miokardo infraktas, CRB pakyla prieš kelias valandas iki krūtinės skausmų pradžios; maksimumą pasiekia 3–4 dieną ir normalizuojasi po 7–10 dienų. Jei po Miokardo infarkto CRB lygis nekrenta – bloga prognozė, galima įtarti komplikacijas.

Taigi, CRB yra vienas jautriausių uždegimo rodiklių, svarbus reumatinių, infekcinių, jungiamojo audinio ligų žymuo. Jis gali didėti esant metastazuojantiems nekroziniams navikams.

C reaktyvus baltymo rodiklio pokyčiai atsiranda praėjus 5–10 val. nuo ūmaus uždegimo pradžios ir gali padidėti šimtus kartų. Rimstant uždegimui, CRB reikšmė greitai mažėja.

Tuo jis skiriasi nuo kito nespecifinio uždegimo rodiklio ENG (eritrocitų nusėdimo greičio). ENG pasibaigus uždegimui gali būti pakilęs keletą savaičių.



SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.