Bendras šlapimo tyrimas atliekamas profilaktinio patikrinimo metu, siekiant įvertinti bendrą paciento inkstų ir šlapimo takų būklę.
Per parą žmogus išskiria vidutiniškai 1,5 – 2 l šlapimo. Jo kiekis priklauso nuo suvartotų skysčių, inkstų veiklos, aplinkos temperatūros, prakaitavimo ir kitų veiksnių. Profilaktinis tyrimas naudojamas siekiant įvertinti bendrą paciento inkstų ir šlapimo takų būklę. Jį rekomenduojama atlikti nors kartą per metus sergantiems cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, širdies ir kraujagyslių, inkstų ir šlapimo takų ligomis.
Tai greitas ir informatyvus būdas inkstų ir šlapimo takų pažeidimams įvertinti. Ankstyva diagnostika ir laiku paskirtas gydymas padeda užkirsti kelią ligos vystymuisi.
TYRIMO METU NUSTATOMA
Tyrimo metu pusiau kiekybiškai įvertinama 12 analičių:
-
Kraujas (BLD) - įprastai šlapime neaptinkamas. Hematurija (kraujo buvimas šlapime) nurodo obstrukcinius šlapimo takų pažeidimus, kurie gali būti sukelti akmenligės ar vėžinių susirgimų.
-
Bilirubinas (BIL) - įprastai šlapime neaptinkamas. Teigiamas rezultatas gali reikšti kepenų ligas, tokias kaip hepatitą ar geltą.
-
Urobilinogenas (URO) - sveiko žmogaus šlapime nustatoma 3,2-16 μmol/L koncentracija. Padidėjimas gali reikšti kepenų ligas, pavyzdžiui kepenų cirozę, taip pat urobilinogeno koncentracijos padidėjimas yra siejamas su hemolitine anemija, sumažėjęs hemoglobino ir raudonųjų kraujo kūnelių kiekis kraujyje.
-
Ketonai (KET) - įprastai šlapime neaptinkami. Ketonurija gali būti siejama su diabetine ketoacidoze ir ilgalaikiu badavimu (angl. fasting), keto dieta, taip pat nepakankama mityba.
-
Baltymai (PRO) - įprastai šlapime neaptinkami. Proteinurija atsiradęs baltymų kiekis šlapime, gali būti siejama su karščiavimu, inkstų ligomis bei nefroziniu sindromu.
-
Nitritai (NIT) - tai bakterijų šalutiniai produktai, nurodantys jų buvimą šlapime. Bakteriurija dažniausiai nurodo šlapimo takų infekciją. Tokiu atveju rekomenduojama atlikti šlapimo pasėlio tyrimą siekiant identifikuoti sukėlėją.
-
Gliukozė (GLU) - įprastai šlapime neaptinkama. Gliukozurija dažniausiai siejama su cukriniu diabetu ir jei yra nustatoma sveikam žmogui, tai gali reikšti šios ligos įtarimą, dėl ko reiktų atlikti išsamesnius tyrimus.
-
Šlapimo pH - naudojamas bendros organizmo būklės įvertinimui. Gali padėti įtarti inkstų akmenligę, šlapimo takų infekciją bei įvertinti įvairių vaistų veikimą.
-
Santykinis tankis (SG) - nurodo inkstų gebėjimą palaikyti vandens pusiausvyrą ir pašalinti nereikalingas medžiagas. Naudingas necukrinio diabeto diagnostikai.
-
Leukocitai (LEU) - įprastai šlapime neaptinkami. Piurija siejama su šlapimo takų infekcijomis, akmenlige, taip pat ūmiomis uždegiminėmis inkstų ligomis.
-
Vitaminas C (VTC) - naudojamas kaip kokybės kontrolės įrankis, kadangi padidėjusi vitamino C koncentracija šlapime gali klaidingai paveikti kitų šio tyrimo metu tiriamų analičių rezultatus.
-
Spalva - naudojama kaip kokybės kontrolės įrankis, leidžiantis įvertinti šlapimo koncentruotumą.
ŠLAPIMO SURINKIMAS
- 1–2 d. prieš atliekant bendrą šlapimo tyrimą rekomenduojama nevartoti vit. C preparatų.
- Menstruacijų metu ir 2–3 dienas po jų šlapimo tyrimas nėra tikslus.
- Tyrimui geriausiai tinka rytinis šlapimas.
- Prieš surenkant šlapimą, būtina švariu vandeniu apsiplauti išorinius lytinius organus, nenaudoti muilo ir kitų prausimosi priemonių.
- Į šlapimo indelį surinkti „vidurinę šlapimo porciją“, t.y. pirmąją čiurkšlę nuleisti į tualetą, paskui į indelį (20–30 ml).
- Indelį nusipirkti vaistinėje arba įsigyti SYNLAB Lietuva laboratorijoje.
- Indelį sandariai uždaryti, laikyti šaltai. Pageidaujama šlapimą į laboratoriją pristatyti per 2 val. nuo ėminio paėmimo.
TYRIMO ATSAKYMAS
Rezultatai pateikiami pusiau kiekybine išraiška, skaičiais arba pliusais, „neg“ (angl. negative) reiškia „neigiama“ (nerasta), „±“ – norma.