fbpx

+370 6 853 98 01

-->

ANCA

Padidėjęs ANCA kiekis randamas sergant įvairių formų autoimuninės kilmės vaskulitais (Wegener granuliomatoze, Churg Strauss sindromu, mikroskopiniu poliangitu), uždegiminėmis žarnyno ligomis, glomerulonefritais (inksto glomerulų uždegimas ir glomerulinių audinių išvešėjimas), autoimuniniu hepatitu, Krono liga ir kt.

Visų šių ligų patogenezė susijusi su ANCA, kurie aktyvuoja neutrofilus, didina jų gebėjimą jungtis prie epitelio ląstelių ir taip skatina uždegiminį procesą bei nekrotinius smulkiųjų kraujagyslių bei audinių pakenkimus. Pažeidimai gali atsirasti įvairiuose organuose, būti lokalūs arba sisteminiai, apimantys plaučius, viršutinius kvėpavimo takus, inkstus. Autoimuniniais vaskulitais dažniausiai serga asmenys po 55 m. amžiaus.

Su ANCA susijusių vaskulitų simptomai priklauso nuo to, kokie organai pažeidžiami. Dažnai būdingas bendras negalavimas, temperatūra, apetito stoka, svorio kritimas. Viršutinių kvėpavimo takų ir plaučių pažeidimai gali pasireikšti sinusitais, otitais (ausų uždegimas), kosuliu, kraujavimu iš plaučių; atsiradus inkstų pakenkimams, šlapime randama baltymo, kraujo, vystosi glomerulonefritas, inkstų nepakankamumas; odoje gali būti bėrimai.

Pagal švytėjimo tipą klasikiniu netiesioginės imunofluorescencijos metodu IF-ANCA skirstomi į cANCA (citoplazminius) ir pANCA (perinuklearinius). 80–90 % cANCA jungiasi prie neutrofilų fermento proteinazės-3, apie 90 % pANCA jungiasi prie mieloperoksidazės. Su kitais antigenais ANCA sąveikauja rečiau. cANCA būdingi Wegener granuliomatozei, o pANCA - mikroskopiniams poliangiitams, uždegiminėms žarnyno ligoms, vaskulitams su odos pakenkimu.

Esant klinikiniams simptomams teigiamas rezultatas padeda patvirtinti diagnozę, o esant silpnai išreikštiems simptomams, neigiamas rezultatas atmeta diagnozę. ANCA atsiradimas po gydymo reiškia ligos recidyvą. cANCA titras 60 % atvejų koreliuoja su ligos aktyvumu (galima prognozuoti paūmėjimus), pANCA titras nepriklauso nuo ligos sunkumo.


  • Tai autoantikūnų grupė prieš neutrofilų (ir monocitų) citoplazmos antigenus.
  • Tikslios ANCA atsiradimo priežastys nenustatytos, manoma, kad didelę įtaką turi nosies stafilokokinė infekcija, kai išskiriami dideli kiekiai superantigenų.
  • ANCA tyrimas svarbus diferencinei diagnostikai, pvz., atskiriant opinius kolitus, biliarinę cirozę nuo su ANCA susijusių autoimuninių ligų.

SYNLAB Lietuva UAB | Tel. +37068539801 | El.p. LT.info@synlab.com

 

 

Mūsų interneto svetainėje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą tinklapio veikimą bei jo tobulinimą. Paspaudę „sutinku“ Jūs sutinkate su slapukų įdiegimu ir naudojimu. Savo sutikimą galėsite atšaukti bet kuriuo metu, pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - privatumo politikoje.