Alergija katėms ir šunims yra viena pagrindinių alerginės astmos priežasčių ir itin aktuali problema mūsų šalyje.

Alergija katei ir šuniui

Alergija katėms ir šunims yra viena pagrindinių alerginės astmos priežasčių ir itin aktuali problema mūsų šalyje.

Atliktų studijų duomenimis, net kas trečiam alergiškam lietuviui diagnozuojama alergija katei arba alergija šuniui. Nors ilgą laiką buvo manyta, kad alergija šunims ir katėms yra lengvai sprendžiama problema paprasčiausiai atsisakant šių gyvūnų auginimo namuose – pastarųjų metų tyrimai rodo ką kitą: išvengti kontakto su naminių gyvūnų alergenais neįmanoma. Su jais susiduriame kasdieninėje savo socialinėje aplinkoje (darbe, mokykloje, prekybos centruose) ir viešajame transporte. Čia alergenus ant savo rūbų „atneša“ ir mums perduoda naminių gyvūnų augintojai.


Kas sukelia alergiją naminiams gyvūnams?

Dauguma mūsų galvojame, kad alergiją katei ar šuniui sukelia šio gyvūno kailis ar pleiskanos, tačiau toks teiginys yra tik iš dalies teisingas. Svarbu suprasti, kad alergenai yra ne kas kita, kaip baltymai, kuriuos šie gyvūnai išskiria į aplinką.

 

Šiuo metu jau žinoma, kad šunys į aplinką išskiria 13 skirtingų, alergiją galinčių sukelti baltymų, o katės – 11. Šiuos baltymus gamina gyvūnų seilių, poodinės, analinės liaukos ir tik tada alergenai patenka ant gyvūnų odos ir kailio. Tai supratus noromis ar nenoromis kyla klausimas: „o kaip gi su šunų ir kačių hipoalergeninėmis veislėmis?“. Atsakymas į šį klausimą daugelį nuliūdins – hipoalergeniniai šunys ir katės yra tik mitas, tokių veislių gyvūnų paprasčiausiai nėra.

 

Tačiau nudžiuginti galime tuos, kuriuos kankina alergija šunims. Vienas iš jau anksčiau minėtų 13-os alergiją galinčių sukelti baltymų yra gaminamas šuns prostatos ir išskiriamas tik šunų patinėlių, tad jei Jūsų alergijos kaltininkas yra būtent šis baltymas – kontaktas su patele ar kastruotu patinėliu nesukels alergijos simptomų.


Ar visi alergijos tyrimai vienodi?

Pajutus į alergiją panašius simptomus ir panorus išsitirti, dažnai liekame pasimetę ir ilgai renkamės kurie alergijos tyrimai mums būtų tinkamiausi. Iš pažiūros atrodytų, jog alergijos tyrimai tarpusavyje skiriasi tik kaina ir alergenų skaičiumi, bet tai nėra tiesa. Jie taip pat skiriasi savo tikslumu ir informatyvumu, geba atsakyti į klausimą: „o ką su alergija daryti toliau“?

 

Kalbant apie alergiją naminiams gyvūnams, šių tyrimų suteikiama informacija atrodytų taip: „Jūs esate įsijautrinęs katei, šuniui, žiurkėnui, triušiui“. Ir tuo šių tyrimų suteikiama informacija pasibaigtų. Negana to, jau žinoma, kad šiuose įprastiniuose tyrimuose ne visada būna visi iš jau anksčiau minėtų baltymų, kurie gali sukelti alergiją.Maždaug taip alergiją rekomendavo tirti prieš ± 15 metų.

 

Šiais laikais jau žinoma, kad dažniausiai tik vienas iš gyvūnų yra tikrasis alergijos kaltininkas. O išsiaiškinus kuris – alergiją turintiems asmenims atsiveria keliai į kovą su alergijos priežastimi ir alergijos išgydymą. Tam, kad paaiškėtų kuris naminis gyvūnas yra tikrasis alergijos kaltininkas – būtini molekuliniai alergijos diagnostikos tyrimai. Šių tyrimų dėka, matant kurio naminio gyvūno unikalioms molekulėms pacientas yra alergiškas, gali būti parenkamas personalizuotas gydymas alergenui specifine imunoterapija (ASIT). ASIT yra vienintelis gydymo būdas, kuris gali ne tik numalšinti alergijos simptomus, bet ir visiškai išgydyti alergiją. Be abejonės, tokiu gydymu galima bandyti gydytis ir jei molekulinis alergijų tyrimas nėra atliktas, tačiau gydymo rezultatą nuspėti tokiu atveju yra sudėtinga ir daug kas paliekama „laimingam atsitiktinumui“.

 

Norime pasidžiaugti, kad SYNLAB laboratorija nepalieka savo klientų sveikatos atsitiktinumui! Laboratorijose galite atlikti patį išsamiausią ir pasaulio alergologų vadinamą „revoliucinį“ ALEX makrogardelės tyrimą.


Šio tyrimo metu, vos iš kelių kraujo lašų nustatomas paciento jautrumas 295 -iems alergenams (117- ai alergenų šaltinių ir 178-iems molekuliniams alergenams) ir nustatomas bendras IgE. Toks išsamus alergijų tyrimas dengia net 99% visų alergenų, galinčių sukelti klinikines reakcijas. Daugiau nei 50-ies ALEX tyrimo metu nustatomų alergenų negali nustatyti joks kitas alerginis tyrimas. Taip pat džiaugiamės, kad šis tyrimas turi automatinį „saugiklį“ nuo klaidingai teigiamų rezultatų, kurio kiti tyrimai savyje neturi. 


Motiejaus istorija

Jauna šeima, auginanti 4 metukų Motiejų įsigijo seniai svajotą naują šeimos narį Maltos bišoną. Kadangi kūdikystėje Motiejus buvo alergiškas pieno produktams ir kiaušiniui, ir nors tas alergijas jau buvo išaugęs, tėveliai apsidraudimui, prieš įsigyjant šunį,  nusprendė ištirti ar Motiejus nėra alergiškas šunims. Kraujo tyrimas su įkvepiamų alergenų palete parodė, kad Motiejus nėra alergiškas jokiems įkvepiamiems alergenams, tame tarpe ir šuniui. Bėdos su užkimšta nosyte, naktiniais kosuliais pradžioje pasirodė kaip įprastos peršalimo bėdos, kurias patiria daugybė mažylių. Nerimauti Motiejaus tėveliai pradėjo po gero pusmečio ir pasitarę su gydytoja pakartojo Motiejui alerginį tyrimą. Ir vėl rezultatai nuramino tėvelius, nes tyrimas alergijų neparodė. Tačiau nosytės bėdos niekur nedingo, o naktiniai kosuliukai peraugo į dusulio priepuolius.

 

Eilinio apsilankymo pas gydytoją metu, buvo nutarta pakartoti Motiejui alerginį tyrimą, pasirenkant ne paletės tyrimą, o išsamų makrogardelės tyrimą ALEX. Tyrimo rezultatai parodė stiprų įsijautrinimą šuns prostatos molekuliniam alergenui. Kadangi šį alergeną gamina šuns patinėlių prostatos liauka, šeimos narys Maltos bišoniukas buvo sterilizuotas. Pašalinus alergeną, Motiejaus patiriami simptomai praėjo ir bėdos buvo išspręstos.

 

Skaitant šią istoriją daugeliui iškiltų klausimas – kodėl paletės tyrimas net pakartojus jau esant simptomams nieko neparodė, o ALEX tyrimas parodė?

 

Tiriant alergijas paletės tyrimais, alergenai esantys paletėje iš tiesų yra alergenų mišiniai. Į tų alergenų mišinių sudėtį įeina visokios molekulės – tiek tos, kurios gali sukelti alergiją, tiek ir nereikšmingos molekulės. Problema yra ta, kad tie alergenų mišiniai nėra standartizuoti, o tai reiškia, kad jų sudėtyje gali ir nebūti tos molekulės, kuri yra alergijos kaltininkė. Taip nutiko ir Motiejaus atveju – šuns alergenų mišinyje nebuvo prostatos alergeno, todėl tyrimas ir buvo klaidingai neigiamas.

 

ALEX tyrimu yra ištiriamos atskiros išgrynintos alergenų molekulės, tos, kurios gali sukelti alerginę ligą. Tarp šuns alergenų molekulių, ALEX tyrime yra ir šuns prostatos alergeno molekulė, todėl šis tyrimas ypatingai tikslus. 

Skirk laiko savo sveikatai!

Registracija